dekseis en de zuigers, meer of minder gespannen worden, terwijl daarbij tevens een hoeveelheid olie gedwongen zal worden te stroomen van voor naar achter den zuiger of omgekeerd, door de in den zuiger aangebrachte openingen. Hierdoor zal de beweging worden gedempt. De asveering laat een beweging toe van de affuit naar beneden over 60 mm. en naar boven over 30 mm. Om deze beweging bij groote uitslagen progressief te remmen is aan den zuiger een bijzondere vorm gegeven. Aan de bovenzijde is de zuiger n.l. kolfvormig uitgebouwd en aan de onderzijde kegelvormig uitgehold. Bij de beweging in benedenwaartsche richting past de kegelvormige uitholling om een kegelvormigen tap van den cylin- derbodem, terwijl bij de beweging in opwaartsche richting de zuigerkolf terechtkomt in een bekervormige uitholling aan de onderzijde van het als pakkingbus uitgebouwd cylinderdeksel. Door het bijzondere verloop van de op elkander passende onderdeelen zal de remming bij groote uitslagen progressief zijn. De hiervoren geschetste constructie van de asveering neemt dus uitsluitend verticale stooten en schokken veerend op en is er niet op berekend om ook stooten en schokken in andere richtingen veerend op te nemen, ten einde de constructie niet te gecompliceerd te maken. Een dergelijke gecompliceerde constructie zou anders het affuitgewicht belangrijk hebben vermeerderd. Voorts wordt opgemerkt, dat bij de hiervoren aangegeven con structie de as en de raden niet zijn geveerd. Een z.g. „radveering", waarbij de radspeken vervangen zijn door sterke bladveeren, is door de firma Bofors ontworpen voor de nieuwste veldgeschutconstructie. De eerste beproevingsresultaten waren niet gunstig; de proeven daarmede zullen echter worden voortgezet. De asveering kan op eenvoudige wijze door middel van een hefboom in- en uitgeschakeld worden. Door de beweging van den hefboom, wordt een as gedraaid, die aan de uiteinden is voorzien van stevige excentrische nokken door middel waarvan bij uitge schakelde asveering (bij het vuren) de affuitas komt te rusten op de rembevestigingsplaten. De bij de houwitsers gebezigde raden bestaan uit een stalen naaf, het eigenlijke radlichaam en een stalen radband, waaromheen een gummiradband (fabrikaat Bergougnan) is geperst. Binnen de naaf bevindt zich de losse bronzen naafbusvoering, waaromheen de naaf draaibaar is. Deze naafbusvoering rust niet dadelijk op den asarm, doch op een hieromgeschoven asarmbus, welke door middel van een luns daarop is vastgezet. Hierdoor is de asarm zelf niet aan slijtage onderhevig, hetgeen wel een groot voordeel is. Bovendien laat deze constructie een gemakkelijke ver wisseling toe van de onderdeelen, welke aan slijtage onderhevig zijn. Het eigenlijke radlichaam wordt gevormd door twee op elkander gelaschte stalen radplaten, waarin groote driehoekige gaten zijn -aangebracht, waarvan de randen naar binnen zijn omgebogen. 47

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 49