Door dezen bijzonderen vorm van het radlichaam lijkt het aisof radband en naaf door dikke metalen speken aan elkander verbon den zijn. Aan de binnenzijde van het radlichaam is verder een naafremtrommel geklonken. De grootere soliditeit van deze z. g. „stalen' raden in vergelij king met de gewone houten raden, zooals bij de beproeving van het houwitserproefmodel gebleken, heeft doen besluiten eerstbe doelde raden toe te passen, niettegenstaande het belangrijk groo tere gewicht daarvan. De naafremonderdeelen bevinden zich op de ïembevestigings- platen. Bij het draaien van de naafremas met behulp van den naafremhefboom worden door middel van excentrieken de naa - remschoenen naar buiten gedrukt tegen de wanden van de naat- remtrommels, waardoor de raden zullen worden geremd. Het flauw gebogen schild is vervaardigd uit pantserplaai ter dikte van 4 mm. en bestaat uit een linker- en rechterhelft, welke aan elkander geklonken zijn, zoomede uit een opklapbaar boven- en onderschild. Het schild is gemakkelijk afneembaar. 4. DeSchietrem. De schietrem is een samenstel van hydraulische rem- en pneu matische voorbrenginrichting. Zij is ondergebracht in de beide boringen van de wieg, welke aan de voorzijde zijn afgesloten door twee opsluitstoppen. In de bovenste boring, luchtcylinder geheeten, vindt de remcylinder met de overige onderdeelen van de hydrau lische rem een ligplaats. Deze boring vormt tevens het gasreservoir (stikstof of lucht) voor de voorbrenginrichting en bevat verder rem vloeistof. De onderste boring of vooruitloopcylinder bevat de voor- uitloopstang, terwijl de ruimte achter den zuiger van de vooruitloop- stang eveneens met remvloeistof gevuld is. Beide boringen staan met elkaar in verbinding door een opening in den scheidingswand, zoo dat dus remvloeistof kan stroomen van den vooruitloopcylinder naar den luchtcylinder en omgekeerd. De vooruitloopstang is aan het achtereinde door middel van een moer verbonden aan de remmok van het kulasstuk. De remcylinder bevat de onderdeelen van de hydraulische rem en is overigens nagenoeg geheel met remvloeistof gevuld. De voor naamste onderdeelen zijn de rembuis, welke aan het achtereinde door middel van een koppelmoer verbonden is aan de remnok van het kulasstuk en de regelingsstang, welke door middel van een bajonetsluiting verbonden is aan den bodem van den remcylinder. Deze bajonetsluiting is nog gegrendeld door een grendelstang met veerenden grendel. Op de rembuis is de bronzen remzuiger geschroefd, die voorzien is van een aantal spuigaten en twee doorvloeikanalen, welke laatste 48

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 50