aan de binnenzijde uitmonden tegenover twee bijzonder gevormde en naar achteren toe in breedte en diepte afnemende groeven, welke op den buitenomtrek van de regelingsstang zijn aangebracht. De regelingsstang, welke zich grootendeels binnen de holle rembuis bevindt, 'is verder aan het achtereinde voorzien van een bronzen inloopkolf met daarop in de lengterichting verschuifbaar aange bracht ventielstuk, beide voorzien van sectorvormige doorstroo- mingsopeningen. De rembuis is inwendig voorzien van twee groeven, waarin nok ken van het ventielstuk passen en twee vloeistofgroeven. De werking van de schietrenr is als volgt: Na het afgaan van het schot loopt de houwitser met de rembuis en de vooruitloopstang terug, terwijl de wieg met den remcylinder en de aan den remcylinderbodem bevestigde regelingsstang in den oorspronkelijken stand blijven staan. In den remcylinder wordt de ruimte achter den remzulger steeds kleiner, die vóór den remzuiger grooter. Hierdoor zal de vloeistof dus gedwongen worden zich te verplaatsen van achter naar vóór den remzuiger. Daar de remzuiger den remcylinder volkomen afsluit staat daarbij aan de vloeistof geen anderen weg open dan door de doorvloeikanalen in den remzuiger heen langs de aldaar beschikbare doorstroomingsopening. Deze is variabel en wordt, afhankelijk van den stand van den remzuiger ten opzichte van de regelingsstang en van de diepte en breedte van het gedeelte van de groeven der regelingsstang, dat zich in dien stand tegenover de doorvloeikanalen van den remzuiger bevindt, gevormd door de dwarsdoorsneden van de groeven, dan wel, wanneer deze momenteel kleiner is, door de opening tusschen den binnenrand van de doorvloeikanalen en den bodem der groeven. Door het bijzonder verloop van de groeven op de regelingsstang zal deze doorstroomingsopening steeds kleiner worden, totdat een minimum bereikt wordt, waarbij de houwitser stil staat. Het verloop van de grootte van deze doorstroomingsopening is zoodanig, dat een gelijkmatige remming wordt verkregen. De vloeistof, welke door deze doorstroomingsopening is gekomen, zal gedeeltelijk langs de spuigaten in het vooreinde van den rem zuiger stroomen naar de ruimte vóór den remzuiger. Het overige deel stroomt in de ruimte tusschen rembuis en regelingsstang en komt door de sectorvormige openingen van de inloopkolf en van het ven tielstuk in de daarachter gelegen ruimte in de rembuis. Gedurende het terugloopen van den houwitser zal de ruimte in den vooruitloopcylinder achter de zuigerpakking van de vooruit loopstang steeds kleiner worden, zoodat de zich daarin bevindende vloeistof gedwongen zal worden door de opening in den schei dingswand tusschen den vooruitloopcylinder en den luchtcylinder in deze laatste te stroomen. Als gevolg daarvan zal het zich hierin bevindende gas meer worden samengeperst, waardoor de druk, 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 51