vermeerdering van den gasdruk in den luchtcylinder en dus de beschikbare vooruitdrijvende kracht geringer is. Betreffende de in de schietrem aanwezige remvloeistof wordt nog het volgende opgemerkt: Terwijl de remvloeistof in den remcylinder ervoor dient om de terugloopsenergie door middel van de wrijving in de doorstroo- mingsopeningen zoo spoedig mogelijk in warmte om te zetten en daardoor uit te putten, bekleedt de remvloeistof in de wieg de functie van gasdichte afsluiting van het gasreservoir, daarbij tevens het zich daarin bevindende gas, dat bij drukverhooging in tempe ratuur toeneemt, afkoelende. De hoeveelheid remvloeistof in de wieg is voorts zoo groot, dat zelfs bij de grootst mogelijke decli natie geen gas langs de opening achter in den scheidingswand tus- schen lucht- en vooruitloopcylinder in deze laatste kan stroomen, alwaar het, gemakkelijker dan elders in de wieg, gelegenheid zou kunnen vinden om langs de, tijdens de werking van de schietrem heen en weer bewegende en daardoor moeilijk gasdicht af te sluiten deelen van de vooruitloopstang te ontwijken. 5. Het Toebehooren. Tot het toebehooren van de houwitsers worden de richtmiddelen gerekend, waarvan de opzetinrichting het voornaamste onderdeel vormt. De opzetinrichting van de houwitsers is geconstrueerd volgens het beginsel van den onafhankelijken opzet. De constructie met onafhankelijke richtlijnen moge over het algemeen voor snelvurend vlakbaanveldgeschut voordeelen bieden, welke tegen de meerdere samengesteldheid daarvan opwegen, bij krombaangeschut, waar niet zulk een groote vuursnelheid wordt geëischt, is zulks niet het geval en wordt hierbij dus veelvuldig de onafhankelijke opzet toe gepast, welke eenvoudiger van constructie is. De voor- en nadeelen van beide systemen mogen bij de lezers bekend worden verondersteld. Bij de houwitsers van 10,5 cm. komt een van de voordeelen van het beginsel van den onafhankelijken opzet niet tot zijn recht, n.l. het voordeel, dat wanneer bij het vuren onder groote elevates aan den vuurmond ter wille van het laden en aanzetten een kleinere verhooging moet worden gegeven, de richter kan blijven richten, geheel onafhankelijk van het laden. Bij de thans geleverde houwitsers behoeft n.l. ook zelfs bij de grootste elevaties voor het laden en aanzetten de vuurmond niet in een z. g. laadstelling te worden gebracht. De bij de houwitsers in gebruik zijnde opzetinrichting is een z. g. trommelopzet, d. i. een opzet, waarbij de verdeelingen zijn aange bracht op een trommel of, zooals in het onderhavige geval, op een kegelvormigen uitbouw daarvan n. 1. op de afstandsschijf. Een op zetinrichting, waarbij de verdeelingen zijn aangebracht op een op- 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 53