ïechtertappan zijn aangebracht. Het opzetdraagstuk heeft dus een vasten stand ten opzichte van de affuit. Om een tap van het opzetdraagstuk is 'door middel van een worm met stelknop de opzettrommel met het overig gedeelte van de op- zetinrichting draaibaar. Deze stelknop wordt gebezigd bij direct richten, alsook om bij indirecte richting de luchtbel voor den ter- reinhoek te laten inspelen. Het deksel is door middel van een worm met stelknop draaibaar ten opzichte van den opzettrommel. Gelijk met het deksel draaien steeds de afstandsschijf en de opzetinrichtingswijzer mede. De giootte van de verdraaiing van den opzetinrichtingswijzer, overeen komende met den vereischten rechthoek, wordt afgelezen op de afstandsschijf, welke daartoe voorzien is van een duizendstenverdee- ling en van vijf afstandsverdeelingen, overeenkomende met de vijf ladingen, die bij de houwitsers worden gebezigd. Boven op den opzettrommel bevindt zich de inrichting voor den scheeven radstand, bestaande uit een tweedeelig geleistuk, dat door middel van een worm met stelknop verschoven kan worden tusschen twee geleibogen van den opzettrommel. Tusschen de beide deelen van het geleistuk is de correctiebeugel opgesloten, waaraan draaibaar bevestigd is de opzetkop met daarop geplaatsten richtkijker. 1 Bij scheeven radstand verkrijgt door draaiing aan den stelknop voor den scheeven radstand, het geleistuk en daardoor ook de cor- rectiebeugel met opzetkop en richtkijker den juisten stand, door de luchtbel voor den scheeven radstand, welke op het geleistuk is aan gebracht te laten inspelen. De opzetkop met daaropgeschoven richtkijker is door middel van een worm met stelknop draaibaar bevestigd aan den correctie beugel. De grootte van de verdraaiing, welke overeenkomt met den te geven terreinhoek, wordt afgelezen op een schaal met hoofdver- deelmgen en een schijf met onderverdeelingen. Laat men, nadat de opzetkop op den vereischten terreinhoek is gesteld, door draaien aan den stelknop van het opzetdraagstuk, den opzettrommel met de daaraan bevestigde deelen, dus ook de opzetinrichtingswijzer wentelen totdat de luchtbel voor den terreinhoek, welke aan den richtkijker is aangebracht, inspeelt, dan zal daardoor aan den opzetinrichtingswijzer een hoekverdraaiing zijn gegeven welke overeenkomt met den vereischten terreinhoek. De richtkijker is een z. g. panoramakijker, welke, wat inrichting betreft, vrijwel overeenkomt met dien van het Indische Veld- en Berggeschut. Echter is aan den richtkijker van de houwitsers een z. g. kruishbel aangebracht. Hiervan dient één luchtbelbuis voor den terremhoek, terwijl de loodrecht daarop staande luchtbelbuis ervoor zou kunnen dienen om met behulp daarvan aan den richt- 53

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 55