te heffen. Ten slotte zij nog vermeld, dat voor de goede gangbaar heid de verschillende wormen gelagerd zijn in kleine kogellagers. Tot de richtmiddelen behooren verder het noodvizier, dat eveneens voorzien is van een inrichting, waarmede bij het stellen van den richthoek de correctie voor de derivatie automatisch wordt gegeven, en het kwadrant, waarvan het model nog in Indië zal worden vastgesteld. Elke batterij is verder uitgerust met een spantoestel, dienende voor het spannen der veeren van de ondersteuningscylinders, een luchtpomp en een gascylinder, met behulp waarvan de wieg van de vereischte druklucht kan worden voorzien. De luchtpomp is een z. g. tweetrapspomp met waterkoeling van den hoogdrukcylinder. Bij gebruik wordt de pomp aan het vooreinde van de wieg bevestigd, door middel van een koppelslang verbonden aan een manometer, welke in de opsluitstop van de bovenste wieg- boring wordt geschroefd, daarna door draaien aan de beide zwen gels van de luchtpomp de zuiger heen en weer bewogen, waardoor de lucht in de wieg wordt gepompt tot daarin de vereischte druk van 35 kg/cm2, is verkregen. Deze pomp kan ook als vloeistofpomp worden gebruikt om de hoeveelheid remvloeistof, welke zich in de wieg bevindt bij te vullen. Voor het vullen van de wieg met gas onder druk, dient verder ook de gascylinder, die daartoe gevuld is met lucht of stikstof tot een druk van ongeveer 150 kg/cm2. Deze wordt bij gebruik door middel van koppelslang en manometer ver bonden aan de wieg. Door het opendraaien van den afsluiter stroomt het gas van den gascylinder in de wieg. Het gebruik van stikstof heeft het voordeel, dat de stalen remonderdeelen niet aan roesten onderhevig zijn. 6. Munitie: a. Algemeen. Welken voornamen factor de munitie vormt in de combinatie kanon-munitie als vernielingswerktuig, blijkt wel uit het feit, dat zij voor den geschutconstructeur het uitgangspunt vormt voor het te ontwerpen kanon. Bij het ontwerpen van een kanon moeten n. 1. eerst op grond van de eischen betreffende projectieluitwerking het vereischte spring lading- en projectielgewicht worden vastgesteld. Aan de hand van ervaringscijfers kan dan de daarbij behoorende projectieldiameter worden gevonden. De eischen betreffende maximumdracht bepalen verder de verlangde in- en uitwendige ballistische gegevens, in verband waarmede de hoofdgegevens van het projectiel en de kruitlading en dus ook die van het te ontwerpen kanon zijn vast- 55

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 57