gelegd. Eerst dan kan de constructeur zijn ontwerp verder onder geschikt maken aan de overige eischen, welke aan het geschut zijn gesteld. Dat verder aan de vaststelling van de overige gegevens van de munitie, zoo ook aan de vervaardiging, afwerking en samenstelling van de munitie de meeste zorg moet worden besteed is niet alleen noodzakelijk omdat van een en ander voor een groot deel de waarde van het kanon als schietwerktuig afhangt, doch ook, omdat ten slotte de geldswaarde van de totale hoeveelheid munitie, welke gemiddeld uit een kanon verschoten kan worden bij veldgeschut ongeveer 8 a 10 maal zoo groot is, als die van het kanon zelf. De overige gegevens van de munitie kunnen grootendeels slechts proefondervindelijk worden vastgesteld, na vele proefnemingen van den fabrikant en veelal ook van de zijde van den afnemer, in ver band met de bijzondere eischen, welke deze gewoonlijk aan de te leveren munitie stelt. b. De Houwitsermunitie. Ook bij de thans geleverde houwitsers is de vaststelling van de munitie in haar huidigen vorm eerst geschied na een reeks van proefnemingen, zoowei van de zijde van den fabrikant als van die van den afnemer. De houwitsercommissie heeft zich n. 1. door ver schillende proefnemingen moeten overtuigen van de practische bruikbaarheid der wijzigingen van de door de firma Bofors aange boden munitie, welke door haar wenschelijk werden geacht op crrond van reeds eerder opgedane ervaringen met soortgelijke mu nitie, dan wel noodzakelijk, in verband met bijzondere eischen, welke door het Indische Legerbestuur daaraan waren gesteld. Zooals ook uit het hieronder volgende moge blijken, werd door de aangebrachte wijzigingen veelal tevens een belangrijke verbe tering verkregen van de door de firma Bofors aangeboden munitie. Oorspronkelijk werden door de firma Bofors aangeboden ge scheiden ladingen, bestaande uit granaten met een schokbuis, gra naatkartetsen voorzien van een uurwerkbuis met een looptijd van 60 sec., en fleschvormige kardoeshulzen, waarin de vijf verschil lende kardoesladingen door middel van een patroonschijf waren opgesloten. Dat bij de houwitsers „gescheiden ladingen" zouden worden aangeboden, was op grond van ondervolgende overwegingen wel te verwachten: De eisch van gekromde banen op verschillende afstanden maakt het gebruik noodzakelijk van verschillende ladingen. Projectiel en huls moeten dus gemakkelijk van elkander zijn te scheiden, ten einde het aantal kardoesladingen in de huls te kunnen vermeerde ren of verminderen. Daar bij houwitsers in het algemeen een groote 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 58