en detonatoren daarin konden worden aangebracht, waardoor een betere waarneming der springpunten en door een juiste plaatsing van de detonatoren tevens een betere uitwerking der granaten werd verkregen, de granaten werden evenals de granaatkartetsen op den kop voorzien van conischen schroefdraad ter bevestiging van dezelfde metaalverkapsels, als in gebruik bij het berggeschut, die nende voor afsluiting van de buizen en het inwendige van het projectiel. De granaten werden voorzien van de schokbuizen No. 6 M. 25, met als voordeel eigen aanmaak en geen uitbreiding van de Indische buistypen. Tengevolge van de door de houwitsercommissie aangebrachte wijzigingen bleken bij proefnemingen zoowel de stabiliteit van het projectiel in zijn baan, als de spreiding en de maximum dracht niet geleden te hebben, terwijl de „coupe de hache"-werking (de duidelijke en scherpe afteekening op het terrein van den sprei- dngskegel der scherven, hetgeen als bewijs geldt voor de onmid dellijke werking van de buis bij het treffen) zeer goed was te noemen. Behalve hetgeen daaromtrent hiervoren reeds is vermeld, werden bij de granaatkartets, aan het projectiel zelf, weinig wijzigingen aangebracht. De spreiding en uitwerking waren goed. De giet ijzeren kop werd naar behooren verbrijzeld; het rendement was hoog. Slechts de vulling, dienende voor het vastzetten van de kogels, werd gewijzigd in een zuivere harsvulling, omdat reeds gebleken was, dat deze in Indië het beste voldeed. Daarentegen werden aan de aangeboden uurwerkbuizen ingrij pende wijzigingen aangebracht. Oorspronkelijk waren deze vervaar digd voor een looptijd van 60 seconden, hetgeen in verband met den vluchttijd van het projectiel meer dan noodig was. Bij de beproeving van deze buizen werd een betrekkelijk groote spreiding in looptijd gevonden, hoofdzakelijk als gevolg van hoekfouten. Op verlangen van de houwitsercommissie werden de buizen omgewerkt tot een looptijd van 30 secunden, omdat door de grootere hoeksnel- heid van het uurwerkmechanisme, welke daarvan het gevolg was, bij gelijke hoekfouten kleinere tijdfouten konden worden verwacht. Inderdaad bleek deze wijziging aan de daaraan gestelde verwach tingen te voldoen. Bovendien werden veranderingen aangebracht aan eenige onderdeelen, waardoor onregelmatigheden bij het in gang zetten van het buismechanisme tot een minimum werden be perkt. Als gevolg van een en ander werden ten slotte buizen verkre gen met een spreiding in looptijd op afstanden van 2 tot 4,5 km. van ongeveer 0,15 seconden. Omtrent de toepassing van uurwerkbuizen wordt nog het vol gende opgemerkt: Aan uurwerkbuizen zijn in vergelijking met sashuizen belangrijke voordeelen verbonden, zoowel omdat de looptijd geacht kan worden 58

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 60