bij oplegging constant te blijven, als wegens de geringere spreiding, welke bovendien weinig beïnvloed wordt door atmosferische in werking. De toepassing van sashuizen is begrensd door de rotatie van het projectiel, de grootte van den luchtdruk en de beperkte ruimte om de sas in de buis onder te brengen. In verband hiermede zal deze soort buizen hoofdzakelijk kunnen worden toegepast bij kleinere kalibers, waarbij het aantal omwentelingen van het projec tiel betrekkelijk gering is. Daarentegen komen voor verdragend geschut en voor geschut, waarbij het projectiel een groote vlucht- hoogte heeft (luchtdoelartillerie), uitsluitend de uurwerkbuizen in aanmerking. Aan de oorspronkelijk door de firma Bofors aangeboden kar doeshulzen moesten eveneens ingrijpende veranderingen worden aangebracht. In de eerste plaats bleken de aangeboden fleschvormige hulzen, vooral bij het vuren met de kleinste ladingen, niet te voldoen aan den eisch van volledige gasafsluiting. Hierin werd op voorstel van de houwitsercommissie verbetering aangebracht, door de huls zoodanig te verkorten, dat de hulsmonding slechts reikte tot aan den overgangskegel in de kamer, welke oorspronkelijk voor het fleschvormig gedeelte van de huls was bestemd. Voorts werd aan de huls uitsluitend een conisch beloop gegeven, terwijl de hulsmon ding zoodanig werd verwijd, dat deze bij het inbrengen van de huls in vorenbedoelden overgangskegel werd geklemd. Deze huls- forceering bleek een ideale gasafsluiting te zijn. De oorspronkelijk aangeboden hulzen bevatten een aanvuurlading in de kleinste kardoeslading. Omtrent de in Indië bij de munitie van het berggeschut ondervonden bezwaren, welke aan dit systeem zijn verbonden, moge worden verwezen naar het artikel: „Een en ander over het nieuwe Berggeschut" in het I. M. T. van 1926 No. 11. Hierin werd dan ook door de houwitsercommissie wijziging ge bracht en werd de aanvuurlading evenals bij het berggeschut onder gebracht in den ontstekingsdop. Werden bij het berggeschut bij toe passing van laatstbedoeld systeem geen bezwaren ondervonden, bij de houwitsers bleek zulks wel het geval te zijn, als gevolg van de veel grootere aanvuurlading, welke in den ontstekingsdop moest worden ondergebracht; om de gewenschte verbranding van de kruitlading te verkrijgen. Het materiaal van de messingen ontstekingsdoppen bleek niet bestand te zijn tegen de hooge drukken, welke daarin ontstonden bij de entsteking van de aanvuurlading. De ontstekingsdoppen werden derhalve vervaardigd uit meer weerstandbiedend mate riaal, waarvoor roestvrij staal werd gekozen. Dit leverde echter het eigenaardige bezwaar op, dat bij het schot de ligplaats voor den ontstekingsdop in de messingen huls meer uitzette dan de ontstekingsdop zelf, zoodat de gassen buiten langs den ont stekingsdop naar achteren ontweken en een zoodanige vervuiling 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 61