in het slagpinkanaal van het sluitstuk veroorzaakten, dat op den duur weigeringen daarvan het gevolg waren. Tenslotte werd ook dit bezwaar verholpen en wel op de vol gende wijze. De hulsbodem werd een weinig hol bijgeslepen, zoodat de ontstekingsdop slechts even uitstak buiten het vlak van het mid dengedeelte van den hulsbodem, doch niet buiten het vlak van den buitenrand van den hulsbodem. Door deze wijziging werd bij het schot het middengedeelte van den hulsbodem naar ach teren gedrukt, waarbij dan de achterwand van den ontstekingsdop kwam te rusten tegen den voeringtap van het sluitstuk en de gasdruk zelf het afsluitende vlak van de ligplaats voor den ont stekingsdop stevig tegen den ontstekingsdop aandrukte, waardoor het ontwijken van de gassen daarlangs werd belet. Bovendien werden op het afsluitende vlak van den ontstekingsdop groeven aangebracht, met het oogmerk om te dienen als labyrinthdichting bij eventueel nog ontwijkende gassen. Omtrent het kruit wordt nog het volgende vermeld: Oorspronkelijk werd door de firma Bofors aangeboden blaadjes kruit waarmede een druk werd bereikt van ongeveer 2100 atmos feren, hetgeen door de houwitsercommissie te laag werd geacht. Deze'druk had n. 1. een te groote spreiding ten gevolge bij het vuren met de kleinste lading. Door het gebruik van scherper kruit (dunnere blaadjes) werd ten slotte de gasdruk opgevoerd tot 2500 atm. en werden toen ook bij de kleine ladingen uitstekende spreidingsresultaten verkregen. Speciaal bij de kleine ladingen van krombaanvuurmonden is de regelmatigheid in aanvangssnel- heid van overwegenden invloed op de lengtespreiding der pro jectielen, en deze is van belang, omdat een geringe spreiding met als gevolg een grootere uitwerking, het mogelijk maakt de mede te voeren munitiehoeveelheden te beperken. Als bijzonderheid wordt nog vermeld, dat voor de vaststelling van de afmetingen van het kruit door de houwitsercommissie werd uitgegaan van kruit met te groote afmetingende juiste afmetingen werden afgeleid uit de afmetingen van de onverbrande deelen van de kruitblaadjes, welke uit de monding werden ge- dreven. De invloed van de wijze van ontsteken op de Vo en op den <*asdruk moge blijken uit het feit, dat door het vergrooten van de uitstroomingsopening in den ontstekingsdop met ongeveer 75°/o een drukverlaging werd verkregen van 300 atmosferen, terwijl de Vo vermindering daarbij slechts overeenkwam meteen drukverlaging van 100 atmosferen Op die wijze kon door de houwitsercommissie de Vo nog worden opgevoerd zonder den gasdruk te vermeerderen. De gebezigde kruitsoort is het z g. N. K. 5. kruit afkomstig van de Nobelkruitfabriek in Zweden. Dit kruit bevat 49°/0nitro- 60

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 62