glycerine, ongeveer 53 laaggenitreerd schietkatoen, 6 °/0 dem pingsmiddel en 1 °/o diphenylamine. Het brandt volgens opgave van den fabrikant slechts ongeveer l'/2 maal zooveel uit ais schietkatoenkruit en dan nog wanneer dit laatste niet zeer hoog genitreerd is ter verkrijging van voldoende scherpte en vermogen De betrekkelijk geringe uitbrandende werking van het nylro- glycerinekruit N. K. 5 is begrijpelijk als men in aanmerking neemt den aanzienlijk temperatuurverlagenden invloed, die een zoo groot percentage aan dempingsmiddelen (6 moet uitoefenen, nog vermeerderd met dien van 1 stabilisator, terwijl bovendien het gebezigde schietkatoen laaggenitreerd is. Uiteraard wordt de werkelijk optredende verbrandingstempe- ratuur niet alleen hierdoor beïnvloed, maar hangt zij ook af van den druk, dien de gassen, naar male zij zich ontwikkelen op het projectiel uitoefenen, dus van de gedaante van de gasdruk curve, die ook door de dikte van de blaadjes wordt beïnvloed. De bij het N. K. 5-kruit gebezigde dempingsmiddelen zijn tevens gelatineeringsmiddel en gaan bij het vervaardigingsproces van het kruit in oplossing, zoodat zij zich homogeen verdeelen. Ten slotte wordt nog vermeld, dat het schootstafelschieten alsnog in Indië zal geschieden. Verdere bijzonderheden over de houwitsermunitie volgen hier onder. c. Projectielen en buizen. De houwitsers zijn uitgerust met stalen granaten en granaat kartetsen. De stalen granaten zijn gewapend met de schokbuis No. 6 M. 25, d.i. dezelfde gevoelige schokbuis met uitschakelbare gevoelig heid en vertraging, welke gebezigd wordt bij de Berg- en Veld artillerie. De granaatkartetsen zijn voorzien van de uurwerkbuis no. 1. 1. Granaten. De granaat van 10,5 cm. Hw. bestaat uit een stalen bus met opgeschroefden stalen kop, inwendig voorzien van een spring lading, een rookvormer en een detonator. De stalen bus heeft een koperen centreerband en een geslepen centreerverdikking. Het gedeelte achter den centreerband is schuin bijgewerkt en afgerond. De springlading wordt gevormd door een boven- en een on derlading; de bovenlading bestaat uit in een papieren koker samengeperst trotyl, de onderlading uit trotyl, dat in een papieren koker is gegoten. Boven in de onderlading wordt de rookvormer 61

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 63