3. De uurwerkbuizen no. 1. geplaatst, terwijl de detonator in het bovengedeelte van de bo- venlading een ligplaats vindt. De rookvormers en de detonatoren, zoomede de bij deze granaten gebezigde schokbuizen, komen geheel overeen met die welke bij de St. granaten van het berggeschut in gebruik zijn; voor de samenstelling van deze onderdeelen en de werking der schokbuis moge worden verwezen naar het artikel„Een en ander over het nieuwe Berggeschut". van den Kapitein der Artil lerie J. Boot voorkomende in het l.M.T. No 11. De granaten zijn geel geverfd. Gewicht Lg. Granaat (zonder buis) 10,93 kg. Gewicht springlading 1,70 kg. Lengte 4,4 Kal. 2 Granaatkartetsen. De granaatkartets bestaat uit een stalen bus met opgeschroef- den gietijzeren kop, inwendig voorzien van een kamerlading sal- peterbuskruit, een spiegel, een messingen pijp met buskruitcy- linders gevuld en ongeveer 440 vulkogels, elk wegende circa 11 gram, vastgezet met hars. Evenals bij den granaat is de stalen bus voorzien van een koperen geleiband en een geslepen centreerverdikking, terwijl het gedeelte achter den centreerband eveneens schuin is bijgewerkt en afgerond. De granaatkartetsen zijn rood geverfd. Gewicht Lg. Granaatkartets (zonder buis) 7,04 kg. gevulde Granaatkartets 13,20 kg. lading buskruitkamer 0,16 kg. Lengte 3,6 Kal. De uurwerkbuizen No. 1 zijn ingericht voor tijd- en schok- werking. Bij tijdwerking is het tijdstip van ontsteking afhankelijk van de tempeering. Het tempeeren bestaat daarin, dat met behulp van een tempeersleutel het voorste gedeelte van de buis (d.i. de buisdop met de daaraan verbonden tempeerkap, welke zich daarbinnen bevindt) wordt gedraaid ten opzichte van het buis lichaam totdat de gewenschte stand (d.i. de gewenschte tem peering) is bereikt. De tempeering wordt afgelezen op den ver deelden onderrand van den tempeersleutel. De aflezing geschiedt ten opzichte van een afleesstreep op het buislichaam. De verdeelde rand op den tempeersleutel is voorzien van 30 hoofdverdeelingen, elk overeenkomende met één seconde vluchttijd van het projec tiel. De hoofdverdeelingen zijn elk weer onderverdeeld in onderverdeelingen van 1/5 seconde. Bovendien is op den ver- 62

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 64