7. U1TKIJKSTELLING VAN BAMBOE, HOOG 20 METER. (met 1 foto en 10 figuren) door B. v. K. In verdedigende stellingen zijn altijd uitkijkposten noodig, van waar het mogelijk is, de terreingedeelten waarlangs de tegen stander kan naderen, te overzien. Wanneer plaatselijk geen ge schikte boomen aanwezig zijn, waarin voor dit doel een platform met bijbehoorende ladders kan worden aangebracht, is de hieronder beschreven uitkijkstelling van toepassing. Aangezien het doel is, den vijand te zien zonder zelf gezien te worden, is een zorgvuldig gemaskeerde opstelling, b. v. achter hoog opgaan de bamboestoelen of andere begroeiing, zeer noodzakelijk. De hier bedoelde uitkijkstelling, die uiteraard ook een gerin gere hoogte dan 20 m. kan verkrijgen, verschaft een ruim uitzicht en kan snel worden vervaardigd. Zij is in bamboe uitgevoerd en heeft de gedaante van een toren in vakwerk, met drie opstaan de beenen. Het grondvlak en het bovenvlak (tevens platform) hebben den vorm van een gelijkzijdigen driehoek met een zijde van resp. 1,5 en 1 m binnenwerks tusschen de beenen gemeten. De bijgevoegde foto, alsmede de fign 1 en 2 geven een stand gezicht en een plattegrond van den toren met vertuiingen, terwijl elk der drie zijvlakken een buitenaanzicht heeft volgens fig. 3. De uitkijkstelling wordt op den grond geheel in elkaar gezet en vervolgens met behulp van een takel en hulpschraag overeind getrokken (fign 4 en 5). De beenen bestaan uit stukken bamboe gombong van 3 tot 7 m. lengte, welke met behulp van steiger sjorringen gelascht worden. Indien zware en lange bamboe betong aanwezig is, kunnen uiteraard de beenen worden samengesteld uit langere stukken bamboe, zoodat met minder lasschen kan worden volstaan. Het aanbrengen der lasschen moet voor zoover mogelijk verspringend geschieden. Het in elkaar zetten. Nadat de voor de beenen bestemde stukken bamboe zijn uit gezocht en op maat gezaagd, worden zij door middel van stei gersjorringen tot beenen lang 21,20 m vereenigd, waartoe men gebruik maakt van Europeesch touw, dik 9 m.m. Elke lasch be- 65

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 67