staat uit 3 sjorringen van 25 slagen, gelegd over een totale lengte van 1 m (fig. 6), zoodat voldoende gelegenheid aanwezig is om de sjorringen zoonoodig op te wiggen. Twee der beenen worden op den juisten onderlingen stand op den grond gelegd en met aan weerszijden ingeslagen piketten op hun plaats gehouden. Vervolgens worden de intusschen reeds op maat gezaagde dwarsregels en schoren met talidoek (10 slagen per sjorring) op deze beenen gebonden, waarbij de uiteinden der schoren tegen de dwarsregels steunen. De dwarsregels maakt men dubbel op de plaatsen (a en b ziefign4en5) waar de twee touwen tot het overeind trekken der stelling worden vast gebonden. Deze dubbele dwarsregel bindt men niet met talidoek, doch met ijzerdraad of Europ touw op de beenen vast. Daarna wordt de inmiddels gereed gemaakte, 21 m lange touwlad der op haar plaats gebracht Deze bestaat uit twee touwen dik 19 m m., waaraan de sporten (stevige willa's) met galeisteken zijn bevestigd. Teneinde het overstappen van de ladder op het platform te vergemakkelijken, maakt men de beide touwen met een mastworp aan den bovensten dwarsregel vast en laat ze daarna doorloopen tot de leuning, waaraan men ze afbindt (fig. 7). De touwen der ladder worden, ter voorkoming van slingering, met dun touw of ijzerdraad op de dwarsregels der uitkijkstelling bevestigd Het zijvlak, dat hiermede gereed is gekomen, wordt onderste boven gedraaid en zoodanig op den grond gelegd, dat de on derste dwarsregel zich bevindt op de plaats, die hij ook na het oprichten moet innemende toren wentelt n. 1. bij de oprichting om dezen dwarsregel. Thans plaatst men het derde been met behulp van scharen op de juiste hoogte boven het gereedliggende zijvlak (fign 8a en b) en bevestigt alle overige dwarsliggers en schoren met talidoek- sjorringen van 10 slagen De bovenste-, de onderste dwarsregels, alsmede de dubbele dwarsregels, dienende tot bevestiging van de ophaaltouwen, worden evenwel met ijzerdraad of Europeesch touw vastgesjord. Vervolgens brengt men het platform van halve bamboes op de bovenste dwarsregels aan en bevestigt de tuikabeltjes van 6 m.m. aan de beenen, hetgeen zoodanig geschiedt, dat de toren door de spanning in de kabels niet uit elkaar wordt getrokken (fign 9 en 10). Inmiddels moeten de houten piketten tot bevestiging der tuikabels en takel (fig 5) zijn gemaakt en aangebracht, terwijl ook de bamboe hulpschraag van 7 a 7,50 m. hoogte moet zijn samen gesteld Ten einde de onderste dwarsregel der uitkijkstelling tijdens het overeind trekken op zijn plaats te houden, worden daartegen twee stevige piketten c en d (fig. 5) in den grond geslagen. 66

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 68