Het oprichten. Aan elk der dwarsregels a en b (fig. 4) is een touw van 38 m,m. dik bevestigd, zoodat daar twee lussen worden gevormd hierdoor wordt een touw van dezelfde dikte gehaald, dat voorts door de beide schijven van het blok A loopt. Aan het twee- •schijfsblok A is een dubbel touw van eveneens 38 m.m. dikte bevestigd, dat over de hulpschraag en door het tweeschijfsblok B loopt en vervolgens vastgebonden wordt aan de haak van het drieschijfsblok. De toren wordt aan het topeinde ongeveer 2,5 m. met de handen opgelicht en onder de beenen gesteund met scharen van bamboe. De hulpschraag geeft men een schuinen stand, met den top naar den toren gericht; deze stand kan worden verzekerd en naar behoefte gewijzigd met behulp van twee in den top bevestigde touwen, waarvan het eene naar voren en het andere naar achteren loopt (zijn niet op de teekening aangegeven). Nu kunnen 12 a 15 man, door aan het losse touweinde van den takel te trekken, de stelling regelmatig oprichtendeze zal daarbij geen of soms slechts een zeer geringe doorbuiging ver- toonen, welke later met behulp van de tuikabeUjes gemakkelijk kan worden opgeheven. Tijdens het optrekken moeten aan weers zijden 2 man een tuikabel vasthouden, en naar behoefte vieren of aantrekken, om zijdelingsche afwijking van den toren te voor komen. Daartoe geeft een der onderofficieren, die zich te voren in het verlengde van den toren heeft opgesteld, de noodige aanwijzingen. Het verdient aanbeveling, den stand van de uitkijkstelling met behulp van een schietlood te controleeren. De toren heeft ook bij harden wind een vasten stand, terwijl op het platform een belasting van 400 k.g. kan worden toegelaten. Het eventueel laten strijken wordt in omgekeerde volgorde uitgevoerddit moet regelmatig en in een langzaam tempo ge schieden, zoodat de stelling zonder schok op den grond neer komt. Ploegsterkte en werkt ij d. Indien de benoodigde materialen en gereedschappen aanwezig zijn, kan een geoefende ploeg van 1 Europ. Onderoff., 1 Inh. Onderff., 2 korporaals en 23 geniesoldaten, de uitkijkstelling in 5 6 uren samenstellen en oprichten. Benoodigde materialen en gereedschappen. Woor de beenen2 stuks bamboe gombong lang 7 m. 67 9 6 m. 1 -j, -)> 4 m. •1 h 3 m.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 69