De omstandigheid dat slechts bij duisternis wordt geageerd is aan de eene zijde de bestaansvoorwaarde voor het nachtbom- vliegtuig, maar ter andere zijde een factor welke het rendement ongunstig beïnvloedt. Er is weinig of geen zicht, de oriëntatie en navigatie zijn beide moeilijk. Echter wordt door de grootte van het vliegtuig en de zeer verzorgde instrumenten-uitrusting, alsmede een vrij talrijke bemanning welke een goede taakver deling mogelijk maakt, de gelegenheid geboden de kunstmid delen voor de navigatie volledig tot hun recht te doen komen, en dit nadeel gedeeltelijk veronzijdigd. Moeilijk zichtbare doelen kunnen middels parachute-lichtbommen worden opgehelderd. Het gevaar voor noodlandingen is door de meerdere motoren zeer beperkt. De hoofdbestemming welke het nachtbomvliegtuig in het buiten land heeft, is het hinderen van 's vijands mobilisatie door bom bardementen op stations en concentratie-punten, bombardement van zijne oorlogs- en „schwer"industrie-centra, en intimidatie van volk en regeering door bombardement van den regeeringszetel en meerdere groote steden. Dit zijn alle strategische bedoelingen, en zooals we zien sluiten de toestanden in Ned.-lndië aanwending met deze bedoelingen door ons uit. Vervalt daarmede het geheele nut van het nachtbomvliegtuig? Voor ons, zeer zeker niet. Ook wanneer de inzet een tactisch karakter draagt kan een loonend resultaat worden verwacht, des te grooter naargelang de opdracht of het doel belangrijker zijn. En deze belangrijke tactische doelen voor nachtbombardement zijn hier te verwachten. Zoo b. v. een in den nacht opstoomende transportvloot, dan wel een na geslaagde landing voor anker liggende dito. Later de vij. landingsbasis en zijne concentratie punten, vooral wanneer de vijand beschikt over het meesterschap in de lucht, en wij overdag tot werkeloosheid zijn gedwongen om algeheele vernietiging onzer luchtstrijdkrachten te ontgaan. Wanneer wij de urgentie nagaan van indeeling der verschillende vliegtuigsoorten bij de afdeelingen onzer militaire luchtvaart, en daarbij rekening houden met het beperkte aantal dezer afdee lingen, dan blijkt opname van nachtbomvliegtuigen in de bewa pening dezer formatie's niet urgent te wezen. Wij zien echter hoe in het buitenland de bedoeling voorzit, om in oorlogstijd ter versterking der vredesformatie's, alle daarvoor in aanmerking komende verkeersvliegtuigen te requireeren. Zelfs is in Frankrijk de formule, volgens welke subsidie wordt ver leend aan verkeersmaatschappijen, gebaseerd op die eigenschappen welke militaire waarde verleenen aan vliegtuigen. Waar nu in Indië de aan de Luchtvaart Afdeeling gestelde grenzen niet toelaten zelf tot aanschaffing van nachtbomvliegtuigen 70 Wij hebben hier uitsluitend het oog op de taak der landmacht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 72