Nemen wij daarbij het zoo even genoemde aantal van twaalf ver keersvliegtuigen als basis, dan kan een voorloopige formatie ont worpen worden voor een afdeeling nachtbomvliegtuigen, bestaande uit drie secties van drie vliegtuigen. Er blijft dan een speling van drie toestellen als materieele reserve. Daar de zoodoende ontstaande afdeeling eene reserve-afdeeling is, moet getracht wor den de personeelsbehoefte ook uit reservepersoneel te voldoen. Ook hierbij zal recruteering uit het vliegend en het grondper soneel der luchtverkeersmaatschappij, de meeste moeilijkheden ondervangen, echter niet alle. Voor de bemanning van elk bomvliegtuig moet minstens worden beschikt over 1 bestuurder, 1 navigator tevens bomwerper, en 1 helper. Aannemende dat verkeerspiloten onder reserveverband optreden als bestuurder, en willekeurige monteurs der L. A. als helpers, dan moet door de zorgen der Luchtvaart Afdeeling wor den voorzien in de behoefte aan geoefende navigators-bommen werper. Dit kan zonder bezwaar geschieden, daar alle bij de L. A. opgeleide waarnemers geoefend zijn in het bommenwerpen en navigeeren, zij dit laatste voorloopig dan ook slechts nog bij dag. Deze waarnemers zullen evenwel bij opkomst onder de wapenen bij de L. A. in oorlogstijd de handen vul hebben om zich weer in te werken, waardoor het uitgesloten moet worden geacht een of meerderen van hen met de leiding der afdeeling te belasten. Zij moeten wel de geschiktheid bezitten om het bevel te voeren over het vliegtuig waarop zij zijn ingedeeld. Ten einde de goede leiding der geheele afdeeling te verze keren, moeten reeds in vredestijd de daarvoor bestemde leiders worden aangewezen, dus met een vaste mobilisatie-bestemming, zoodat zij in de gelegenheid zijn gesteld zich in hunne taak in te werken, en alle voorbereidingen te treffen Hieronder vallen vele belangrijke aangelegenheden, als daar zijnde orga nisatie, de administratie, de opleiding der bemanningen, de oorlogs-uitrusting der vliegtuigen, de op te leggen voorraden, de keuze van bommen en instrumenten, het doen van proefne mingen en ten slotte de voorbereiding van de mobilisatie der afdeeling Ook bij wijziging van het type der gebruikte verkeers vliegtuigen zullen zij de noodige voorzieningen moeten treffen. Het minimum aan personeel wat men mag aanwijzen om deze omvangrijke taak naar behooren voor te bereiden, lijkt ons toe te zijn een drietal officieren, alzoo één per sectie, allen vliege niers-waarnemer. Ten einde de andere vliegtuig-afdeelingen in oorlogstijd niet te verzwakken, door onttrekking van geschoold personeel, moeten de voor de nachtbomafdeeling bestemde offi cieren in vredestijd boven de sterkte worden gevoerd. Aanwij zing van officieren met behoorlijke anciënniteit verdient aanbe veling, waar het ingedeelde reservepersoneel, i. c. de verkeers piloten meestal reeds wat ouder zijn, en van bedoelde officieren 72

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 74