het gewenschte moreele overwicht en de noodige tact moet worden verwacht. Op deze wijze wordt bovendien voor eenige oudere officieren-vliegeniers een nuttige werkkring geschapen, welke het mogelijk maakt langer dan tot op heden mogelijk bleek, van hunne bekwaamheid en ervaring te profiteeren. Op de hier aangegeven wijze krijgt onze luchtmacht in oor logstijd de beschikking over een zeer gewenschte versterking, zonder dat daarvoor noemenswaardige offers moeten worden gebracht. De oefening van de ingedeelde beroepsofficieren in het be sturen der verkeersvliegtuigen, welke oefening noodig is om hen in de gelegenheid te stellen zich een zuiver beeld te kunnen vormen van alle zich voordoende moeilijkheden, kan op eenvou dige wijze verkregen worden, door eenigen tijd als tweede piloot mede te vliegen op de verkeerslijnen. Voor eventueele oefeningen in nachtelijk bommenwerpen navigeeren bij duisternis, zou voor zoover deze oefeningen niet met de voorhanden 1-motorige mili taire vliegtuigen kunnen plaats hebben, nu en dan eenK.N.I.LM vliegtuig met bestuurder gecharterd kunnen worden, onder risico-garantie der L.A. De res. officieren-vliegenier, werkzaam als verkeerspiloot bij de K.N.I L.M., zouden onder de geschetste omstandigheden gerust vrijstelling kunnen krijgen van de jaarlijksche maand herhalings oefeningen, daar zij in oorlogstijd bestemd zouden blijven voor de besturing der dagelijks door hen bevlogen toestellen. Hoe het standpunt is hetwelk de indische verkeersmaatschappij ten dezen inneemt, is ons niet bekend. Waarschijnlijk zal dit niet afwijken van het dienaangaande door de Hollandsche luchtver- keers-maatschappij ingenomen standpunt, dus neerkomen op goede medewerking. Voor het oogenblik is het voornamer dat het leger begint met in deze aangelegenheid, zonder veel dralen, zijn houding vast te stellen. Des te meer tijd zal er beschikbaar komen voor het uit den weg ruimen van eventueele bezwaren. 73

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 75