9. HET GASMASKER VOOR DE TROPEN. door J. AL. Militair Apotheker 2 kl. Na den grooten oorlog 1914-1918 is het samenstellen van een gasmasker, een vraagstuk van groote beteekenis geworden voor alle beschaafde landen. Men had ingezien welk een geducht wapen het giftgas was. Een moderne oorlog is dan ook met denkbaar zonder dit wapen. Gesteund door de ervaring, die in den oorlog is opgedaan en met behulp van de resultaten, die de vooruitgang van chemie en, techniek ons verschaft zal men vermoedelijk in verschillende lan den dit probleem reeds opgelost hebben. Ook in Nederlandsch-Indië zal het aanschaffen van een gas masker noodzakelijk zijn. Het gasmasker kunnen we onderscheiden in twee gedeelten Ie. De vullingbus. 2e. Het gelaatstuk met de slang. Het samenstellen van de vullingbus, die dient om de giftgas- sen af te vangen, is het werk van den chemicus. Hij zal kennis moeten nemen van de nieuwste uitvindingen op chemisch gebied. Wanneer deze uitvinding verband houdt met een mogelijk e gebruiken strijdgas, zal hij daarmee met de vulling van de vullingbus rekening dienen te houden. In den oorlog 1914-1918 is gebleken dat, wanneer men met op de hoogte was van het gas van den tegenstander, dit groote verliezen veroorzaakten. Zoo waren de verliezen der Engelschen bij den chlooraanva der Duitschers in 1915 zeer groot; omgekeerd waren de verliezen der Duitschers zeer belangrijk bij den phosgeenaanval der Engel schen in 1917. Verder is in Nederlandsch-lndië de atmosferische toestand wat betreft luchtdruk, vochtigheid en temperatuur, en ook de terreinvorm zoo geheel anders als in Europa, dat men met te veel waarde kan'hechten aan gegevens van den laatsten oorlog en zal een nieuw systematisch onderzoek een vereischte zijn. Ook voor het samenstellen van het gelaatstuk met slang zal een nauwkeurig onderzoek gewenscht zijn. 74

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 76