Oorspronkelijk bestonden in Duitschland bijna alle gasmaskers uit rubber. Wanneer de rubber echter eenigen tijd met een gas in aanraking was geweest, werd de rubber aangetast en daar de rubberlaag toentertijd dun was, (één hoogstens twee mil limeter) werd het masker poreus. Hier kwam nog bij, dat de rubber door allerlei vulstoffen van minder goede kwaliteit was. Uit het bovenstaande volgt, dat de rubberlaag dik moet zijn en de rubber van een uitstekende kwaliteit. Door gebrek aan grondstof heeft men toen in Duitschland een ideale grondstof gevonden in honden- en geitenleer. De mededeelingen van oud-strijders, waarvan er momenteel zich verschillende in Nederlandsch-indië bevinden, vermelden alle de groote voordeelen van het leeren masker. Een tweede grondstof, die voor de tropen geschikt is, vinden we in de canvas. Door impregneeren met minerale oliën is zoowel bij het lee ren- als het canvasmasker de onaantastbaarheid tegenover gassen en de duurzaamheid belangrijk te verhoogen. Behalve dat rubber minder resistent tegenover gassen is dam de hier zoo juist vermelde stoffen, heeft rubber nog het groote bezwaar, dat het minder duurzaam is. Een gedeelte, van de gasmaskers die worden aangeschaft, moet worden opgeborgen. Wanneer deze na één of twee jaar gebruikt worden, zal men bemerken, dat de elasticiteit belangrijk vermin derd is. Het masker nu zit in tweeën gevouwen in een tasch. Door het regelmatige aanpakken gedurende een oefening, zal men groot gevaar loopen, dat er tengevolge van het verminderen der elasticiteit, barstjes ontstaan, die het masker minder bruikbaar maken. Komt het masker nu met een gas in aanraking, dan zal de rubber zeer spoedig aangetast en dientengevolge poreus worden. Verder zal het masker door het verminderen der elasticiteit minder goed om het gelaat sluiten, waardoor de kans van lekken grooter wordt. Men kan zelf deze proef nemen door rubber gedurende eenige dagen in de zon te leggen. De rubber zal nu gemakkelijk scheuren en te breken zijn. Alhoewel het Hollandsche gasmasker uit rubber bestaat, schijnt mij het rubbermasker dan ook voor de tropen minder gewenscht. Rubber toch heeft belangrijke nadeelen tegenover canvas en leer. Ie. Rubber is minder resistent tegenover gassen. 2e. Rubber heeft een beperkte levensduur, terwijl leer en canvas gedurende zeer langen tijd bewaard kunnen worden, zonder in eigenschappen achteruit te gaan. 3e. Een rubbermasker is veel zwaarder dan canvas of leer, het geen voor de tropen van groot nadeel is. 7S

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 77