De Zwitsersche regeering heeft momenteel een groot aantal canvasmaskers aangeschaft. M i. zal men, alvorens tot de aanschaffing van een gas masker over te gaan, een commissie dienen te raadplegen, waarin de volgende personen zitting hebben le. Een chemicus van een rubber-proefstation. Zou men toch tot de aanschaffing van het rubbermasker besluiten, dan zal men bij het rubberproefstation waardevolle mededeelingen kunnen verkrijgen wat betreft elasticiteit en methoden oin de rubber langen tijd te bewaren. Voor de verschillende druk- en trekproeven om de rubber op elasticiteit te onderzoeken zijn dure machines noodig, die alleen op een rubberproefstation aanwezig zijn. 2e. Eenige personen, die een uitstekende warenkennis bezit ten. Hiervoor zou ik willen noemen een scheikundig of een werktuigkundig ingenieur, een apotheker of een chemicus in ieder geval menschen die een jarenlange laboratorium-ervaring hebben. 3e. Een medicus. In verband met den verschillenden gelaatsvorm van den Indo nesiër en den Europeaan en in verband met het ingewikkelde bloedvatenstelsel van het gelaat, zal de hulp van den medicus noodig zijn. Het is altijd mogelijk, dat door de afsluitlijn van het masker sommige vaten min of meer dichtgedrukt worden, hetgeen het dragen van het masker bemoeilijkt en tenslotte on mogelijk maakt. 4e. Eenige officieren, die aan kunnen geven aan welke eischen het masker bij de oefeningen moet voldoen. Wanneer de commissie dan aan eenige modellen de voorkeur heeft gegeven, zou men van elk een honderdtal kunnen aanschaf fen, om vergelijkingsproeven te nemen. De manoeuvres zouden hiervoor zeer geschikt zijn. Vermoede lijk zal dan blijken, dat het kleinere gewicht van een leeren- of canvasmasker van groote beteekenis is. 76 Eenige mededeelingen zijn afkomstig uit het artikel van den heerWei- gand. Pharm. Tijdschrilt 1927 blz. 340 347.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 78