nomen dat nu het te Semarang verschenen tijdschrift „Mars" onlangs heeft opgehouden te bestaan, pogingen worden aangewend om te Batavia een soort van militaire courant of tijdschrift op te richten, dat, met het oog op den naam van sommige daarbij ge noemde personen stellig geen gunstigen invloed op de denkbeelden der militaire lezers zou uitoefenen. Tot erlanging van den noodigen waarborg, dat geene bescheiden worden gepubliceerd, waarvan de bekendmaking in eenig opzicht schadelijk zoude kunnen zijn, schijnt het mij voldoende te bepalen, dat de Commandant van het Leger, tot de bekendmaking van archiefstukken door middel van het op te richten tijdschrift vooraf machtiging moet verleenen. Ik heb mitsdien de eer Uwer Excellentie in overweging te geven: Den Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië te machtigen, om door middel van een militair tijdschrift zoodanige stukken uit de militaire archieven te doen publiceeren welke van militair-wetenschappelijken of krijgskundigen aard zijn en volgens het oordeel van den Leger commandant geene geheimhouding vorderen. De bijlage dezer bij de afdoening terugverzoekende, neem ik ten slotte eerbiedig de vrijheid aan te teekenen, dat eene spoedige beschikking ten deze wenschelijk wordt geacht, omdat voornamelijk daarvan de uitgave van het tijdschrift en het tijdstip dier uitgave afhankelijk zal zijn. De Commandant van het Leger, (w. g.) KROESEN. Gouverneur-Generaal. No. 34. Extract uit het Register der Besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. Batavia, 31 Augustus 1869. Gelezen de missive van den Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië van 29 Juli 1869 No. 18; De Raad van Nederlandsch-Indië gehoord advies van 13 Augus tus 1869 No. XCVIII; Is goedgevonden en verstaan: Eerstelijk: Den Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië te machtigen om door middel van een militair tijdschrift zoodanig stukken uit de militaire archieven te doen publiceeren, welke van militair-weten- 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 7