De vernieuwing van kleeding en vooral van schoeisel was gedurende dezen tocht nog veel lastiger dan de levensmiddelen voorziening. Op marsch zijn deze artikelen sterk aan slijtage onderhevig. En voor de aanvulling hiervan was men uitsluitend op den aanvoer van achteren aangewezen. Den 3den October kon een vrachtauto met vernieuwing te Velès gedistribueerd worden Maar dat was bij lange na niet voldoende. Den 7den October werden alweer overal klachten gehoord over defecte kleeding en schoeisel. Eind October kwamen warme kleedingstukken te Vidin aan. Deze werden de Divisie nagezonden, die ze te Semendria in ontvangst kon nemen. Overigens kon gedurende den geheelen tocht geen kleeding of schoeisel meer verstrekt worden, zoodat groot gebrek aan die artikelen ontstond, hetgeen vooral voor het schoeisel een bedenkelijken vorm aannam. Eerst toen de Divisie in Hongarije in den toestand van rust overging kon in deze be hoefte worden voorzien. Het gebrek aan kleeding en schoeisel moest in hoofdzaak geweten worden aan het tekort aan transportmiddelen. Als men niet de beschikking heeft over een spoorweg of waterweg is de maximum-prestatie der transportmiddelen al gauw bereikt. Daar om dient een troep, die een grooten maisch moet afleggen, met in goeden staat verkeerende kleeding en schoeisel uitgerust te zijn. Deze veldtocht toont ons aan, dat ook met de tegenwoordige hulpmiddelen de verpleging van een betrekkelijk kleine macht niet eenvoudig is, als men in een land ageert, dat arm is aan verkeerswegen en waar de plaatselijke hulpbronnen weinig op leveren. En duidelijk komt hier uit, hoe noodig het is, over een beweeglijken reservevoorraad te beschikken Zonder het C.A.D. (de Divisieverplegingstrein) zouden op 10 October de voorraden van den troepentrein reeds geheel of gedeeltelijk verbruikt zijn geweest en zou men de eerste dagen na het staken van den aanvoer gebrek hebben geleden. De Divisie marcheerde hier onder omstandigheden, die ook ons te wachten staan Weinig verkeerswegen, geringe opbrengst der landsexploitatie, een plotseling hokken van den aanvoer van achteren, dit zijn alle factoren, die aan een oorlogvoering op Java niet vreemd zullen zijn. Het is daarom te betreuren, dat men gedwongen is geweest onzen verplegingstrein als onderdeel van den A.T. op te heffen. Niet dat dit orgaan onder alle om standigheden voor een goede verpleging onmisbaar is, maar men derft daardoor n.m.m. een voor ons noodzakelijken veiligheids factor. Op het Westfront mogen de verplegingstreinen onder invloed van den stellingoorlog zijn opgeheven, in het begin van den oorlog, toen het front nog niet was vastgeloopen, hebben deze organen belangrijke diensten bewezen. Bij een beschrijving der verpleging 83

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 85