op het Westfront zegt de Fransche Kolonel der Intendance Chau- mont o. a.„Le ravitaillement de la 5e armée eüt été absolument impossible par le seul jeu des trains régimentaires et sans F intervention du convoi administratif de corps d'armée In 1918, toen het beginsel „non specialisation des véhicules" was doorgevoerd en als gevolg daarvan de verplegingstreinen waren opgeheven, beschikten de Divisies over een autoformatie, die naar behoefte werd ingedeeld. Van deze organisatie zegt de Ko lonel C.„Quand les gares se trouvent trop éloignées des troupes, on voit intervenir les camions automobiles. Mais quels qu'aient été la valeur et le dévouement du personnel des formations de ce service, on sait combien leur maniement fut parfois délicat et le résultat fut souvent précaire, en raison de l'état d'usure du matériel a ce moment de la guerre et des destructions effectuées sur le réseau routier par l'ennemi". Hij komt dan ook tot de overtuiging, dat: la réserve de vivres mobile, chargée a l'avance, toujours prête a intervenir, constitue un organe indis pensable pour assurer le libre jeu du ravitaillement des armées modernes". SLOT. Alvorens deze studie te besluiten, wil ik hier nog in het kort de voornaamste lessen samenvatten, die uit voorgaande fragmen ten zijn te trekken. Deze zijn: le. De legerverpleging is steeds een onafscheidelijk deel der oorlogvoering geweest, een deel, dat niet ongestraft kan worden verwaarloosd. 2e. Het is uit den booze, den soldaat in zijn eigen onderhoud te doen voorzien Dit leidt tot plundering en verspilling, waar door ten slotte gebrek wordt geleden. 3e. Een systematische verpleging is daarom noodzakelijk. De gevolgde werkwijze moet echter soepel zijn en zich kunnen aan passen aan de steeds veranderende oorlogsomstandigheden, waarbij naar behoefte aan landverpleging dan wel aan aanvoer van achteren den voorrang wordt gegeven. Een innige samenwerking tusschen Intendance en Generale Staf kan daarbij niet worden ontbeerd. 4e. Bij de uitvoering van den verplegingsdienst staat men steeds aan verrassingen bloot (plotselinge stagnatie in den aan voer, falen der landverpleging, gevechtsomstandigheden). Daar deze onvoorziene omstandigheden in den oorlog volstrekt niet tot de uitzonderingen behooren, dient men de beschikking te hebben over een behoorlijke reserve aan levensmiddelen, die ten allen tijde onder het bereik der roepen kan worden gebracht. 5e Daar men den soldaat niet onder alle omstandigheden zal kunnen bereiken, dient de man voorzien te zijn van een nood rantsoen. Dit noodrantsoen moet een zoodanigen vorm hebben, dat het zonder verdere bereiding genuttigd kan worden en dat 84

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 86