87 Brittannië zal worden ondersteund. Egypte zal al zijn invloed aanwenden om bij de andere vreemde mogendheden de opheffing der capitulaties te ver krijgen. De status van den Soedan zal blijven, zooals die bij de conventies van 1899 is bepaald". Een opstel „Wenschen uit de practijk" behandelt o. m. het umformvraag- stuk. Schrijver stelt een aantal vragen, waaruit blijkt dat hij wel wat zou willen veranderen. Verder wenscht schrijver een ander monddeksel, betere ver zorging van de reglementenuitgave, verstrekking van het bij het V.P.T.L behoorende voorbeeldenboek aan alle onderofficieren om ten slotte een mo del te geven van een plaatsaanwijzer voor gebruik bij de oudmodel kaarten. H. van Altena geeft een beschouwing Iets over de opleiding van de manschappen en het lagere kader tot het gevecht volgens R.l. Hoofdstuk IV. O.a worden besproken: De dekking tegen waarneming, de waarneming, dekking tegen vuur, de beweging, het beoordeelen van het terrein. Het artikel zal worden vervolgd. 13. EEN STUDIEFONDS. In het orgaan van de Nederlandsch-Indische Vereeniging van Protestantsche Christen-onderofficieren „Pro-Rege" troffen we het volgend artikel aan. STUDIEFONDS. Weltevreden, den 14en November 1929. L. S. Om aan de leden en adspirantleden der Ver Pro Rege gelegenheid te geven hu i vrijen tijd nuttig en aangenaam te besteden en tevens de algemeene ontwik keling der militairen op hooger peil te brengen waardoor de kansen om hunne positie, zoowel in als buiten den militairen dienst, te verbeteren aanmerkelijk verhoogd worden, heeft de afdeeling Weltevreden de eer voor te stellen aan de afdeelingen om een STUDIEFONDS op te rich'en. Daar dit ongetwijfeld financieele bezwaren met zich brengt, wordt aan de afdeelingen in overweging gegeven om ten bate van dit fonds 10 der netto- ontvangsten af te staan. Het fonds v.n. moet op een dusdanige wijze worden ingericht dat er lessen worden gegeven in Ned. Taal, Handelsrekenen, Boekhouden en Handelscorres pondentie en eventueel ook andere vakken, zulks kan nader overlegd worden in combinatie met de leeraren. Om de cursissen zooveel mogelijk kansen tot slagen te geven moet iedere deelnemer voor minstens een half jaar zich verbinden, terwijl de contributie per maand bij vooruitbetaling moet geschieden. Opzegging kan alleen dan geschieden indien de deelnemer naar een plaats vertrekt alwaar hij geen verdere lessen van het Fonds kan volgen. Het is daar om dat afdeelingen worden uitgenoodigd maatregelen te treffen welke kunnen leiden tot de oprichting van een dergelijk fonds ten hunnent. Door het afdeelingsbestuur zal een Commi sie worden benoemd welke belast zal worden met het engageeren van leeraren en vaststellen van een lesrooster, en welke voorts alle werkzaamheden zullen verrichten om het de cursisten en leiders der cursissen zoo aangenaam mogelijk te maken. De totale duur der cursis zal worden verdeeld in drie tijdvakken van ieder drie maanden, met een maand voor de herhaling van het geleerde. Per kwartaal zullen beoordeelingen worden gehouden teneinde te kunnen vaststellen of de cursist naar een hoogere klasse kan overgaan, daarvoor zullen de drie tijdvakken genoemd worden resp. A, B en C.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 89