schappelijken of krijgskundigen aard zijn, en volgens het oordeel van hem Commandant, geene geheimhouding vorderen. Ten tweede: enz. Afschrift dezes zai worden gezonden aan den Raad van Neder- landsch-Indië tot informatie en extract verleend aan den Leger commandant tot informatie en naricht. Accoordeert met voorz. Register: Aan den Commandant van het Leger en Chef van het Departement van Oorlog in Nederlandsch-Indië. De Gouvernements Secretaris, (w. g.) H. I. BOOL. Zoo zien we dan 1 Januari 1870 het eerste nummer ter perse gaan. Het aantal Indische dagbladen en periodieken in wier kring het I. M. T. aanvankelijk „Het Militair tijdschrift" geheeten zich een bescheiden plaatsje moest gaan veroveren, was niet groot. In de Jubileum-uitgave 1879-1929 van de Indische gids lezen we in een bijdrage van C. Lekkerkerker „Toen de Indische Gids werd „opgericht" o. m. „De Indische Gids heeft méér voorgangers gehad, in Nederland en in Indië, doch deze waren èf vaktijdschriften, öf van zuiver literaire of politieke strekking, dan wel organen eener vereeniging". en verder: „Zoo vond De Indische Gids bij zijne geboorte in Ned.-Indië het Indisch Weekblad van het Recht, dat van 1863 tot 1914 heeft bestaan, en Het Recht in Ned.-Indië, van 1849, in 1915 geworden het Indisch Tijdschrift van het Recht; verder hetlndischMili- tair Tijdschrift, in 1870 opgericht. Van belang was en is het Natuurkundig Tijdschrift van Ned.-Indië, het orgaan der in 1850 opgerichte Koninkl. Natuurkundige Vereeniging in Ned.-Indië, het Geneeskundig tijdschrift voor Ned. Indie, in 1853 reeds opge richt; het Tijdschrift van Nijverheid en Landbouw, uitgave der in 1853 opgerichte N.-I. Maatschappij van Nijverheid en Landbouw, dat tot 1917 heeft bestaan". als ook: „De Indische couranten, die als doopsgetuige van De Indische Gids optraden, waren de Soerabaja-Courant (van 1831), de Loco motief (van 1845), de Javabode (van 1851), het Bataviaasch Handelsblad (van 1857) en de Nieuwe Vorstenlanden (van 1872)". Hieruit valt wel af te leiden welke plaats ons Indisch militair tijdschrift in de ancienniteitslijst toekomt. 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 8