8. HET NACHTBOMVLIEGTÜIG IN NED.-INDIË. door E. T. KENGEN. Kapitein-Vliegenier. Onder de vele kostbare instrumenten der militaire luchtvaart, neemt het zware of nachtbomvliegtuig nog een extra kostbare plaats in, waarvoor de verklaring is te zoeken in de groote afmetingen van dit type, het aantal der motoren en de uitrusting. Hoewel in zekeren zin deze kostbaarheid als rem zal werken bij de opname van het nachtbomvliegtuig in de formatie van een luchtmacht, en zij zeer zeker een lichtvaardige aanschaffing zal uitschakelen, toch zien we bij alle groote luchtmachten van het oogenblik een belangrijke plaats ingeruimd aan het zware bom- vliegtuig. De te vervullen taak moet dus wel zeer belangrijk zijn, hetgeen wij hierachter in het kort zullen nagaan. In het algemeen gelden voor het gebruik van nachtbomvlieg- tuigen dezelfde beginselen als voor het dagbomvliegtuig. Zij zijn bestemd om vijandelijke objecten welke daarvoor in aanmerking komen, bij nacht met bommen te gaan bestrooien. Het verschil zetelt hoofdzakelijk in den aard der objecten, en het deel van het etmaal dat voor de uitvoering der taak is bestemd. De in aanmerking komende objecten kunnen b.v. zijn objecten vlak achter het front, waartegen met dagbomvliegtuigen te zware verliezen zouden worden bekomen. Ofwel, onafhankelijk van hunne ligging, objecten waartegen aanwending van bommen van zeer groot kaliber gewenscht is, welke niet door dagbomvliegtuigen kunnen worden getransporteerd of in onvoldoende mate. Hieronder vallen b. v. forten, batterij-opstellingen, munitie-magazijnen, pant serschepen, enz. Voorts kunnen het objecten zijn welke buiten de beperktere werkingsfeer van het dagbomvliegtuig vallen. In tegenstelling met dit laatstgenoemde, dat ter beperking zijner kwetsbaarheid klein en snel wordt gehouden, is het nachtbom vliegtuig een groot vliegtuig. De grootere vleugelafmetingen, gecombineerd met groot motorvermogen, verschaffen een hoog draagvermogen dat toestaat een aanzienlijke bommenlast te ver voeren Bovendien wordt bij het bouwen van nachtbomvliegtuigen de horizontale snelheid en het stijgvermogen, binnen zekere grenzen, opgeofferd aan de verhooging van het draagvermogen. 69

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 71