197 heid van vliegen in de luchtdunnere lagen op hoogten van 15000 tot 30000 meter in vliegtuigen zonder schroef en motor, met voortdrijvende kracht door verbranding van ontplofbare stoffen of door het doen ontsnappen van onder hooge spanning zijnde onbrandbare gassen. De menschen bevinden zich aan boord van zulke vliegtuigen in hermetisch afgesloten vertrekken, waar de lucht kunstmatig op juiste samenstelling en druk wordt gehouden. Snelheden van 2000 tot 3000 k.m. per uur zullen worden bereikt, althans naar het idee van Ir. de Stackelberg. Gasoorlog. Mavors. No. 11. November 1929. „Wat moeten de reserve-officieren van gasbeschermingsdienst weten?", luitenant A.H.f.L. Fiévez. Ter beantwoor ding van deze vraag beschouwt schr.A. In den bewegingsoorlog (1. Bij den aanval en 2. In de verdediging) en B. In den stellingoorlog, welke omstandig heden zich met betrekking tot den gasoorlog voordoen. Hij geeft aan dat slechts bij de staven der bataljons, afdeelingen, regimenten, enz. gasofficieren als technische voorlichters van de respectievelijke commandanten zijn inge deeld. De detailuitvoering echter behoort bij de onderdeden, zoodat de daarbij ingedeelde officieren (zonder dat bepaald specialistische of chemische kennis een vereischte is) volkomen op de hoogte dienen te zijn van den gas oorlog. Mavors. No. 12. December 1929. „Lucht- en gasoorlog", kapitein J. T.H. van Weeren". Mochten trots alle afspraken en verdragen de oorlogschemi- caliën niet terug te dringen zijn van de plaats, die zij zich naast de oude, bekende oorlogsmiddelen wisten te veroveren, dan kan men zeer zeker in een toekomstoorlog verwachten 1ste: een persistente stof: „hot" gas tijpe mosterdgas wellicht een derivaat, met nog verhoogde prikkelende werking. Doelmatig toe te passen door luchtstrijdkrachten; 2de: eenige vluchtige, snelwerkende stoffen, type fosgeen; voornamelijk vaa belang tegen ongedekte doelen (artillerie) en in den zeeoorlog. Toepas sing door I. s. k. (luchtstrijdkrachten) slechts onder bepaalde omstandigheden mogelijk; 3detraan- en niesgassen ter demoraliseering en terrorisatie. Doelmatige toepassing door 1. s k. mogelijk; 4derook-, brand- en nevelstoffen". Verbindingsdienst. Mil. Wochenblatt. No. 13. October 1929. „Nachrichtenoffiziere". „Sa menvattende het uitzenden van berichtofficieren is vooral in den bewegings oorlog nuttig en kan de berichtgeving op uitstekende wijze vervolledigen; het uitkiezen van de officieren moet bijzonder zorgvuldig geschieden". Schr. bespreekt in het kort de wijze waarop Frederik de Oroote en Napoléon zich van berichtofficieren bedienden en daarnaast de ondervindingen welke men in den wereldoorlog op dit gebied opdeed. Moreele factoren. Mil. Wochenblatt. No. 13. October 1929. „Die Macht der Persönlichkeit" Jiaruspex". Het is zeer schoon te weten, welke eigenschappen een aanvoerder moet hebben, doch belangrijker is het te weten hoe men ze verwerft, wanneer men ze niet bij de geboorte heeft meegekregen. En dan is er maar één ma nier: zichzelven te leeren kennen en onophoudelijk aan zichzelve arbeiden. Zijn zwakheden en bekrompenheid, als ijdelheid, baatzucht, zelfoverschatting afleggen, kortom zich weten te beheerschen, zichzelve meester zijn". Gepantserde treinen. Mil. Wissensch. und techn. Mitteilungen. Nov.-Dec. nummer 1929. Verwendung und Bekampfung von Panzerziigen im Burenkrieg 1899/1902",

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 103