198 majoor T. Mayer. Na de actie van het commando-de Wet in den nacht van 7 Juni 1900 tegen de spoorlijn Kaapstad—Pretoria op het vak Kroonstad Vaalrivier, gingen de Engelschen over tot het bouwen van gepanlserde treinen welke aan beide einden een mitrailleurwagen hadden. Vóór den voor sten mitrailleurwagen liep de materialen-wagon (met bovenbouw-materialen geladen); de locomotief in het midden, daarachter de tankwagen, waaruit de tender werd aangevulJ. Tusschen tank- en achtersten mitrailleurwagen liepen de geschutwagen, de zoeklichtwagen, de wagon met reserve-locomotief-per soneel, de telegraaf- en de levensmiddelenwagon. De commandant bevond zich in den voorsten mitrailleurwagen, de tweede officier in den geschutwa gen. Aan geschut werd medegevoerd 10- of 12-ponders marinekanonnen, 3.7 c. m. machine-kanonnen. Schr. geeft een overzicht van hetgeen met deze (20) gepantserde treinen door de Engelschen is bereikt. Uitrusting. Mil. Wochenblatt. No. 13. October 1929. In „Eine Tarnkappe für das Reichsheer" zien we dat een camouflage-netje voor den stalen helm in D. is ingevoerd en daarnaast ieder soldaat wordt uitgerust met een „Tarnzeltbahn", opgerold en op den ransel medegevoerd voor het camoufleeren van het lichaam (ook beschutting tegen regen) en voornamelijk gebruikt, wanneer men niet in beweging is. Mavors. No. 11. November 1929. Onder: „Zandzakken artillerie" vonden we vermeld hoe de bij legerorder '28 No. 256 per batterij vastgestelde 100 zandzakken worden medegevoerd en bevestigd (bij het Nederlandsche Leger). Verpleging. Mil. wissensch. und techn. Mitteilungen. Nov.-Dec. nummer 1929 „Die neue Feldbackerei des Bundesheeres" brigade-intendant M Hevler. Eene 'beschrijving met foto s van de wijze waarop de oude veldbakkerij M. 01 door motoriseering is omgebouwd tot een nieuw modelM 01/29, waarmede zeer geslaagde proeven werden genomen. De snelheid bij verplaatsingen bedraagt langs "goede wegen 25 30 k.m., langs minder goede 20-25 k.m. per uur. De trekauto brengt het brood naar de troepen. „De tijdige broodvoorziening is onder alle omstandigheden gewaarborgd". Verpleging. All. Schweizerische Mil. Zeitung. No. 10. October 1929 „Rationelle Ernarung und Leistungsfahigkeit", E. Achmid. We lezen daarin o. a. dat de onderzoekingen van Chitterden aantoonden dat 1. Geoefende soldaten 50 tot 100% meer presteerden bij een wetenschap pelijk samengestelde voeding, in het bijzonder bij vermindering van het eiwitgehalte tot op het juiste minimum 2. getrainde athleten die door oefening niets meer konden bereiken, pres teerden 30% meer toen bij het eiwitminimum een wetenschappelijk samengestelde voeding werd toegepast; 3. uitgebreide onderzoekingen bij arbeiders (ook bij geestelijke-) bewezen een grooter prestatievermogen bij minimale, doch volwaardige eiwit- hoeveelheid en overigens wetenschappelijk samengestelde voeding. Alle categorieën voelden zich frisscher, opgewekter en hadden meer onderne mingszin. Op deze resultaten wil schr. de voeding van den soldaat zien sa mengesteld, waarbij hij vermeerdering wenscht van aardappe en, groen ten en vruchten, speciaal soldaten-brood, en het eiwit in de voeding tot het minimum teruggebracht. Organisatie. Mil. Wochenblatt. No. 11. September 1929. „Was brauchen wir an schwren Maschinengewehren?". Voor steun van de compagnieën en voor

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 104