Alvorens den lezer op de hoogte te brengen van de overwegingen, die er toe hebben geleid een rubbergasmasker in beproeving te nemen, zal door ons eerst het artikel zelf van den heer Al in nadere beschouwing worden genomen. Met de eerste alinea's, waarin door schrijver de noodzakelijkheid van het aanschaffen van gasmaskers wordt bepleit, kunnen wij ons natuurlijk volkomen vereenigen. Wij zouden er alleen aan wil len toevoegen: „met den meesten spoed". Schrijver is echter min der gelukkig geweest bij het kiezen van zijn voorbeelden uit den oorlog 1914-1918, waaruit zou moeten blijken, hoe belangrijk de samenstelling van de vullingbus is. Zoo waren de verliezen bij den chlooraanval der Duitschers niet zoo groot, omdat men met de vulling der bus geen rekening had gehouden met het gebruik van chloor, doch omdat de tegenstander nog geen bescher mingsapparaat had, terwijl de groote verliezen der Duitschers in 1917 moeten worden toegeschreven aan de nieuwe verspreidings wijze van gas, die door de Engelschen werd toegepast met behulp van gaswerpers, waardoor hooge concentraties ontstonden. Het phosgeen zelf werd reeds eenige jaren vroeger voor het eerst door de Franschen toegepast. Dergelijke kleinigheden zullen wij verder buiten beschouwing laten en ons bepalen tot de kern van de zaak, die hier op neerkomt, dat het rubbergasmasker voor de tropen minder gewenscht geacht wordt en de voorkeur wordt gegeven aan leder of canvas, waarbij tevens opgemerkt wordt, dat schrijver tegen rubber bedenkingen aanvoert, doch over de nadeelen van leer in de tropen niet wordt gerept. In het kort komt de schrijver tot de volgende mededeelingen en conclusies. 1. Oorspronkelijk bestonden in Duitschland bijna alle gasmaskers uit rubber. Het rubber was van minder goede kwaliteit, werd, indien het eenigen tijd met gas in aanraking was geweest, poreus. 2. Door gebrek aan grondstof ging men in Duitschland ovei tot invoering van een masker vervaardigd uit honden- of geitenleer. 3. Oudstrijders vermelden allen de groote voordeelen van het leeren masker. 4. Een tweede grondstof, die voor de tropen geschikt is, vinden we in canvas, evenals leder geïmpregneerd met minerale oliën. 5. Rubber is minder resistent tegenover gassen dan leer of canvas. 6. Rubber is minder duurzaam, het heeft een beperkten levens duur, terwijl canvas of leer gedurende zeer langen tijd be waard kunnen worden, zonder in eigenschappen achteruit te gaan. De rubber maskers, die opbewaard worden, zullen indien zij, 118

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 16