na 1 of 2 jaar gebruikt worden, belangrijk aan elasticiteit verloren hebben. 7. Het aldus opbewaarde en daarna in gebruik gestelde masker zit in tweeën gevouwen in een tasch, waardoor er groot ge vaar zal loopen, dat door het regelmatige aanpakken gedu rende een oefening, tengevolge van het verminderen der elasticiteit, barstjes ontstaan, die het masker minder bruikbaar maken. 8. Indien men rubber eenige dagen in de zon legt, zal blijken dat het gemakkelijk zal scheuren en breken. 9. Een rubber gasmasker is veel zwaarder dan een van canvas of leer, hetgeen voor de tropen een groot nadeel is. 10. De Zwitsersche Regeering heeft momenteel een groot aantal canvas gasmaskers aangeschaft. 11. De manoeuvres zouden zeer geschikt zijn om de gasmaskers in beproeving te nemen. Hiertegen wordt door ons het navolgende medegedeeld: Ad 1. Oorspronkelijk bestonden de door Duitschland gebruikte gasmaskers niet uit rubber, doch waren vervaardigd van met rubber geïmpregneerd linnen. Dit wordt trouwens ook vermeld in het door schrijver aangehaalde Pharm. tijdschrift voor Ned.-Indië, Jaargang 1927-pag. 343. Prof. Julius Mayer schrijft in zijn boek „Der Gaskampf und die chemischen Kampfstoffe" op pag. 254 „Das Material der Masken war ursprünglich gummierter Stoff, spater besonderes Leer, das sich sehr gut bewahrt hat". Dr. Hanslian spreekt over: „einseitig gummierten Baumwoll- stoffDat een met gummi geïmpregneerd linnen masker, dat veelal uit oud materiaal, vulstoffen, „Ersatz" e. d. was samen gesteld en slechts 5% zuivere Paracaoutchouc bevat, spoedig poreus kon worden, willen we gaarne onderschrijven. In hoeverre de in werking van gassen daarop invloed uitoefende, zullen wij in het midden laten. Ad 2. Terzake gaan wij met den schrijver volkomen ac- coord. Ad 3. Hoewel aan het oordeel van oud-strijders in sommige gevallen waarde gehecht mag worden, moet door ons de zaak meer objectief bekeken worden. De doorsnee oud-strijder ziet het gasmasker doorgaans vanaf een eenzijdig standpunt. Indien een bepaald masker een man in een gasaanval voldoende bescherming geeft, zoodat hij hiermede zijn leven heeft kunnen redden, zal hij zelf zonder één ander gasmasker te kennen bij zijn gasmasker zweren. Aan zijn oordeel mogen wij niet te veel waarde hechten. De Engelschen b.v. waren over hun gasmaskers verrukt, het had dan ook inderdaad zeer vele goede eigenschappen en was o. i. veel beter dan het Duitsche „Heeresmaske". 119

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 17