Desniettegenstaande zouden wij er nu niet aan denken het Indi sche leger met het Engelsche gasmasker of het Duitsche Heeres- maske uit te rusten. De heer W. Weigand is ook (zie Pharm. Tijdschrift voor N. I. blz. 345) niet zoo bijzonder enthousiast over het lederen masker: „Een van deze voorstellen, dat telkens weer opdook, was een „aandringen op de invoering van een bescherming tegen het gas, „die het gezicht vrij liet en slechts de ademhalingsorganen, dus „mond en neus, beschermde, terwijl voor de oogen dan een b ij - „zondere bril gedragen zou worden. Als reden werd aangevoerd, „dat de druk van het vastzittende masker, bij lang dragen onhoud- „baar werd (curs, van ons) en de mannen dan probeerden, door „een vinger onder den rand te steken, zich zoo een verlichting te „verschaffen. Dat die druk zeer groot was, viel niet te ontkennen, „hoewel de gevoeligheid hiervoor zeer verschillend was. Even verder: „Het leeren masker, in drie verschillende grootten, zooals deze „in de laatste jaren van den oorlog uitgegeven werd, was goed en „voldeed aan alle eischen, die men er redelijkerwijze (curs, van „ons) aan kon stellen. Deze uitspraak van een oud-strijder (Pharm. Tijdschrift voor N. I. 1927 pag. 345, waaraan de heer Al een gedeelte van zijn artikel ontleend heeft), die echter als „Offizier zur besonderen Verwendung beim Stabsoffizier von Gasdienst der 4 deutschen Armee", den oorlog heeft medegemaakt, lijkt ons verre van enthousiast. Van Fransche zijde wordt aangevoerd, dat het leder te hard was voor het gezicht, des winters hard wordt en in den zomer op het gezicht zeer onaangenaam aandoet. Ad 4. Canvas alleen is voor gasmaskerstof onvoldoende gas- dicht. Het moet nl. met een dunne rubberlaag of met minerale oliën aan de binnenzijde geïmpregneerd worden. Die uiterst dunne rubberlaag achten wij evenals schrijver absoluut ongeschikt, ter wijl de minerale oliën het masker onaangenaam in het gebruik maken. De reden, waarom de Franschen het met minerale oliën geïmpregneerde lederen gasmasker niet wenschen, ligt daarin. Ad 5. Zeer positief verklaart schrijver hier, dat rubber minder resistent is tegenover gassen dan leder of canvas; een verklaring, die in zijn algemeenheid ten opzichte van bepaalde gassoorten wel licht juist is, doch ook verder door geen bewijsmateriaal wordt gestaafd. Het komt er hier maar op aan of een rubber gasmasker van goede kwaliteit en van voldoende dikte bij gebruik op het gevechts- veld door gas zoodanig wordt aangetast, dat het na betrekkelijk 120

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 18