"korten tijd poreus en dus onbruikbaar wordt. Dz. zijn nimmer klachten vernomen over het door schrijver bedoeld nadeel, inte gendeel zijn wij betreffende deze kwestie optimistisch gestemd o. a. op grond van de overweging of Engeland en Amerika, die over een zeer uitgebreiden chemischen dienst beschikken, dan wet ooit tot rubber gasmaskers zouden zijn overgegaan. Bij een ge houden proef in Nederland is gebleken, dat een druppel mosterd gas op een stuk leer er in een minimum van tijd doorheen was gedrongen, terwijl op een stuk rubber maskerdoek er na 24 uur van eenige indringing nog geen sprake was. Ad 6. Deze pertinente uitspraak lijkt ons nogal aan twijfel onderhevig. Verwezen zou kunnen worden naar de moderne rub bergasmaskers door eenige groote legers ingevoerd (Engeland- Amerika). Evenwel zou hiertegen kunnen worden aangevoerd, dat deze maskers niet bestemd zijn voor het gebruik in de tropen. Eén onzer evenwel, die meer dan een twintigjarige ervaring in de tropen met rubberartikelen heeft, kan verklaren, dat indien dit materiaal van beslist eerste kwaliteit is het h. 1.1. langer dan tien jaren in uitstekende conditie blijft en dat de slechte ervaringen in tropische landen opgedaan, voornamelijk moeten geweten worden aan de slechte kwaliteit van de grondstof c. q. aan de voor de tropen minder geschikte samenstelling der grondstoffen. Daarentegen eischt leder veel onderhoud, is canvas hier niet langer houdbaar dan rubber en staat het in met rubber geïmpreg- neerden toestand verre bij dikke rubberlagen ten achter. Bij de Marine in Ned.-Indië heeft men opbewaringsproeven met rubberzakken van zuurstoftoestellen gehouden en kwam men tot de conclusie „dat het rubber onder die omstandigheden (wijze van opbewaren) in uitstekende conditie bleef en dat ook aan den wal de opbewaring op die wijze plaats had". Ad 7. Ter zake kan verwezen worden naar ad 6. Ter aan vulling diene, dat in de practijk gebleken is dat rubberartikelen als gummibuizen, ijszakken, windkussens enz. mits van eerste kwaliteit, bij veelvuldig gebruik en onzachte behandeling jaren goed bleven. Gedurende ruim een jaar worden in Indië opbewaringsproeven met rubbergasmaskers gehouden, waarbij o.a. gebleken is, dat zij binnen 's kamers aan licht en lucht blootgesteld, in kwaliteit niet achteruit gingen. In een zelfde rapport terzake wordt vermeld: „dat eerste kwaliteit rubberartikelen, welke bij het gebruik niet aan constante druk en dergelijke (b. v. rijwielbinnenbanden) blootgesteld zijn, blijkens de ervaringen in de tropen gedurende een periode van 4 jaren zeker bruikbaar blijven". Ook bij de ge houden drukproeven, waarbij het gelaatstuk van het masker in de lengterichting werd samengevouwen en de randen middels een kleminrichting op elkaar waren gedrukt, waren de resultaten 121

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 19