gunstig; de maskers hadden na 2/2 maand niet in bruikbaarheid ingeboet. Het had verder geen zin deze krachtproef verder voort te zetten, daar in de practijk het masker nimmer aan een dergelijken druk zal worden blootgesteld. Ten slotte wordt opgemerkt, dat een in gebruik gesteld masker alleen dan samengevouwen in den gasmaskerzak zit, wanneer door den man met het gasmasker moet worden uitgerukt. Ad 8. De door schrijver aanbevolen proef hebben wij ten over vloede terstond genomen. Heden liggen enkele rubbermaskers naast enkele lederen en canvas maskers, reeds gedurende 21 dagen in de tropische zon en verder aan alle atmospherische omstandig heden blootgesteld. Van scheuren of breken van het rubbermasker is geen sprake. De rubber is nog even soepel als tevoren. Daaren tegen zijn na drie dagen de oogglazen, blijkbaar door het uit zetten en krimpen van het leder (regen en zon) uit het lederen masker gevallen. (Zie ook Ad 10.) De binnenzijde van het lederen masker, die blijkbaar met de een of andere stof geïmpreg neerd is, was geheel opgedroogd en kon er als vellen afgetrokken worden Het canvas masker heeft van den proef nog meer geleden. Het geïmpregneerde gedeelte (binnenzijde) is geheel verweerd. In het canvasgelaatstuk, dat niet, zooals met rubber wel het geval is, uit één stuk vervaardigd kan worden, bevinden zich vijf stiknaden, die om een gasdichte afsluiting te verzekeren met pleisterband afgesloten zijn. De pleisterband heeft op bijna alle plaatsen losge laten, zoodat de gasdichte afsluiting van het masker bovendien ernstig in gevaar komt. Ad 9. Het door schrijver zoo zeer geprezen Duitsche Heeres- maske onderscheidt zich tijdens het dragen door een zeer onaan genaam gevoel van zwaarte, veroorzaakt doordien de vullingbus direct aan het gelaatstuk is gekoppeld. Daarentegen is het rub bergasmasker voorzien van een slang, welke tevens verbonden is aan de op den borst gedragen vullingbus, waardoor van een onaan genaam gevoel van zwaarte bij het dragen van laatstgenoemd masker geen sprake is. Rubbermaskers kunnen zwaarder zijn dan maskers vervaardigd van leer of canvas. Wij hebben dan ook eenige maskers gewogen, waaruit blijkt dat: Het Nederlandsche rubbergasmasker model F. met slang weegt1200 Gram. Het Zwitsersche canvasmasker met slang weegt 725 Een modern Duitsch lederen industriemasker weegt 750 Het zal den lezer duidelijk zijn dat het rubbergasmasker t. o. v. de twee laatstgenoemde aanmerkelijk zwaarder is. Bij de vervaar diging van het rubbertropengasmasker is getracht het zoo licht mogelijk te houden. Het rubbertropenmasker weegt met slang 550 Gram. Ad 10. Wij zullen thans de voor- en nadeelen van leer, rubber en canvas verder buiten beschouwing laten, doch den 122

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 20