masker diezelfde gelaatstrook, dank zij het zachte bolle rubber binnenraam, slechts over hoogstens een 0.5 c.M. afgedekt is Oogenschijnlijk is dit misschien van weinig belang, doch de praktijk wijst anders uit. Voorts is in de praktijk gebleken, dat breede platte binnenramen, die bij leeren of canvasmaskers aanwezig moeten zijn, in veel sterker mate de bloedsomloop belemmeren dan het zachte bolle rubber binnenraam. Het komt ons meer aanbevelenswaard voor den soldaat een gasmasker van rubber te geven, waarmede hij zonder veel inspanning alle te velde voor komende verrichtingen gemakkelijk kan verrichten dan b. v. een lederen masker, dat te velde wellicht een iets langeren levensduur bezit, doch waarmede hij niet de helft van het werk kan pres- teeren, dat bij het rubbermasker mogelijk is. Bovendien is het: voordeel, dat het masker den man niet onaangenaam aandoet, niet te onderschatten, omdat hij daardoor niet onmiddellijk een vooroordeel tegen dit beschermingsmiddel krijgt. Wij hou den dan ook vol, dat Nederland en Ned.-Indië, juist door de invoering van hunne rubbermaskers met veerende binnen ramen (een constructie, die v. z.v. ons bekend nog nergens toepassing heeft gevonden) in verhouding met de overigelanden ver aan de spits staan. Dit is niet alleen onze uitspraak, doch ook die van buitenlanders, die op het gebied van gasmaskers geen leeken waren. De prestaties, die met de maskers bereikt worden, bewijzen het beweerde voordeel van rubber binnenramen. Het zal den lezer ook dan wellicht interesseeren, dat men met het Nederlandsche rubbergasmasker zonder overmatige inspan ning een onafgebroken draagtijd heeft bereikt van 5 uur en 25 minuten Gedurende de eerste 3 uur en 59 minuten werd slechts 26 minuten gerust, terwijl gedurende de laatste 84 minuten de manschappen naast lichte lichaamsbewegingen een parcours van 560 M. met hindernissen in den looppas doorliepen. Deze prestatie was o. i. voor een groot deel te wijten aan het feit, dat het masker niet knellend zat en van een bolveerend, doch zacht rubber binnenraam voorzien was. Het zal den lezer duidelijk zijn, dat de hierboven genoemde practische factoren bij de keuze van een bepaalde maskerstof den doorslag geven en dat het er dan weinig toe doet of leer of canvas het in de tropen iets langer uithouden, hoewel toegegeven wordt, dat wij door de invoering van een lederen masker op een prachtige wijze van al onze kam- ponggladdakkers konden afkomen. Doch er zijn nog meerdere nadeelen aan leeren en canvasmas kers verbonden. Het is nl. zeer moeilijk om in deze maskerstof- fen een dusdanige oogglasconstructie toe te passen, dat de oog glazen, indien zij breken of andere gebreken gaan vertoonen, door den man zelf op het gevechtsveld binnen eenige minuten verwisseld kunnen worden. Deze constructie kan bij rubbermas kers echter zonder veel bezwaren toegepast worden. Voor zoover ons bekend wordt deze constructie nog bij geen enkel buiten- 124

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 22