onderscheidt de directe en de indirecte richtwijze. Bij richting op het doel zelf spreekt men van directe richting, ge schiedt zij op andere wijze, dan wordt indirect gericht- somtijds wordt de zijdelingsche richting direct, de hoogterichting indirect gegeven. Bij de eerstgenoemde richting wordt met behulp van opzet en vizierkorrel of opzetkijker op het gewenschte trefpunt, of een ander goed zichtbaar punt van het doel gericht; de hoogte- en de zijdelingsche richting worden gelijktijdig gegeven. Bij de indirecte richting, waarbij ook van verschillende andere hulp middelen wordt gebruik gemaakt, worden de zijdelingsche en de hoogterichting afzonderlijk gegeven, of wordt van een buiten het doel gelegen hulprichipunt gebruik gemaakt." Hiermede is dus elk richten op een punt buiten het doel gele- gen tot indirecte richting verklaard. Dit is echter weer in strijd met hetgeen later volgt, n.l.: „Bij de indirecte richting maakt men, voor het geven van de hoogterichting aan de vuur monden, gebruik van opzet (luchtbelbuis), richtboog, kwadrant terreinhoekmeter of noodvizier, waarbij de terreinhoek in rekening moet worden gebracht; de zijdelingsche richting wordt gegeven door den vuurmond in horizontalen zin, ten opzichte van een bif den vuurmond bekende richting, om te zetten voor den tusschen' deze richting en de lijn vuurmond doel te bepalen hoek". Hieruit volgt weer, dat aan de indirecte richting onafscheide lijk verbonden is het geven van de hoogterichting met gebruik making van opzet (luchtbelbuis), richtboog enz. en de zijde lingsche richting op meer bijzondere wijze tot stand komt. Wij zoeken de verklaring voorde afwijking van de oorspronke lijke onderscheiding en van de aangeduide tegenstrijdigheid hierin, dat de artillerie tegenwoordig voor het overgroote deel voorzien is van de instrumenten voor het toepassen van de in directe richting, dat het geschut genoodzaakt is zich zoo gedekt mogelijkalthans aan het gezicht onttrokken op te stellen dat dus schieten met indirecte richting regel is, als gevolg waar van men zich niet meer verdiept en ook niet behoeft te ver- 7 ln teSenstelling met de mitrailleurs in de ver schillende wijzen, waarop men de directe richting kan toepassen. Wij achten het juister vast te houden aan de oorspronkelijke onderscheiding en zouden die als volgt willen aangeven 13 li Cursiv. van ons. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 29