Directe richting. Doel zichtbaar van of van een punt nabij de standplaats van den schutter. Mikpunt in het doel; vizier overeenko mend met afstand tot het doel. Korrel, vizier, op- zetstang (zonder luchtbelbuis). Het doen samenval len van de vizierlijn met de richtlijn. (De vizierlijn kan zijn mechanisch (keep- korrel) en optisch (kijkervizier.) De richtlijn ver bindt het oog met een mikpunt in het doel. Mikpunt in horizon talen en verticalen zin in de nabijheid van het doel (zie volgende blz.)vi zier gecorrigeerd voor verticalen hoek mikpunt stuk doel. Ligt mikpunt niet in de lijn stuk - doel, dan zijd. stand na richten op mikpunt corrigeeren voor horiz. hoek (afstand van min der belangechter niet te dicht bij stuk m. h. o. op in vloed richtfout.) Korrel, vizier, op- zetstang (zonder luchtb. b.), kleine horizontale, verdeel de rand aan het stuk (glijbaan bij demitrs) Het doen samenval len van de vizierlijn met de richtlijn. De richtlijn verbindt het oog met een mikpunt in de nabij heid van het doel, van welk mikpunt de ligging t.o.v. het doel zoowel in ho rizontalen als in verticalen zin kan worden bepaald. Indirecte richting. Gedekte opstelling van de stukken. Zijdelingswille keurig richtpunt. Elevatie: doorhoek- meetinstrument met luchtbelterrein- hoek in rekening brengen Bijzondere instru menten opzet met luchtbelbuis, kwa drant, terreinhoek meter, richtkijker, enz. Hoogterichting onafhankelijk van mik(richt-)punt. Terreinhoek in re kening brengen. Zijdel. richting: het met behulp van hoekmeetinstrumen- ten in een bepaalde richting plaatsen van één stuk (direc tie-stuk), het daar aan evenwijdig stel len van de andere stukken. Nauwkeurige voor bereiding noodig.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 30