Deze onderscheiding sluit aan bij die gegeven door den toenm. Kap. der Inf. P. A. Cox in het werkje No. 64 van de I. K V. waar hij zegt: „Alle vuren waarbij vanaf of van een punt nabij de standplaats van den schutter het doel te zien is en de schut ter richt met het goede vizier op het doel, of met een gecor rigeerd vizier op een hulpmikpunt in de nabijheid van het doel is direct vuur. Bij indirect vuren wordt een heel bijzondere wijze van richten toegepast". Houdt men hieraan vast de oorspronkelijke artilleristische onderscheiding dan zal alle reden tot misverstand opgeheven zijn. zijn. Dan is er n.o.m. ook geen reden meer om te spreken van een infanteristische en een artilleristische methode, zooals ge schiedt in Wet. Jaarbericht (I. K. V.) 1928 op blz. 35. We zouden het tevens beter achten, indien, in plaats van te spreken van schieten met directe en indirecte richting, men zou aanvaarden de onderscheiding directe en indirecte richtmethode. Daarmede voorkomt men in de eerste plaats een te streng hangen aan de woorden direct en indirect, terwijl in de tweede plaats daarin opgesloten ligt dat er verschillende wijzen van directe en indirecte richting zijn. Ais men de onderscheiding tusschen de richtmethoden, zooals we die hierboven uiteengezet hebben, voor oogen houdt, dan zal men ook kunnen begrijpen den strijd welke in Nederland en in Duitschland tegen de overdreven toepassing van de indirecte richtmethode door de mitrailleurs werd gevoerd.2) En dan zal men ook kunnen instemmen met de conclusie, dat de directe me thode de voorkeur verdient en de indirecte dient als aanvulling in gevallen dat de omstandigheden zulks toelaten. Ook deze conclusie door Hauszer reeds in 1923 en zijn Das schwere Maschinengewehr neergeschreven „Da dem indirekten Schieszen .sich in manchen Fallen grosze Schwierigkeiten entgegenstellen, wahrend der direkte Schusz die groszen Vorteile hat, dasz mit ihm rasch die jeweilige Lage ausgenutzt werden kann und sein Feuer unter standiger Beobachtung von Feind und Wirkung haufig wirkungsvoller als das indirekte Schieszen sein wird, so wird nach wie vor das direkte Schieszen in vielen Fallen dem indirek ten vorzuziehen sein" zal men dan ten volle kunnen onder schrijven. Dezelfde schrijver zegt toch ook terecht: „Es gibt gerade für M. G auch heute noch Falie genug wo es sich darum handelt, in kürzester Zeit einen gefahrlichen Gegner mit Feuer anzufallen". 133 Het is echter beter te spreken van indirecte en directe richting dan van ind. en dir. vuur. M. 2). Zie de lezing-Lagerwerff met debat en vooral ook Mil. Wochenblatt 1929 nos. 31, 34, 36, 37, 39, 47, 2, 8, 9, en 10.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 31