6. DE INFANTERIE-CENTRAALSCHAKELAAR. i) (Zie I. M. T. 1929 No. 12) door C. L. E. F. VAN SWIETEN, 2e Luitenant der Infanterie. Naar aanleiding van het artikel „De Infanterie-Centraalscha- kelaar" door M. L. Roeien, Eerste Luitenant-Adjudant der In fanterie, voorkomende in het Indisch Militair Tijdschrift 1929 No. 12 blz. 1135-1143, zij het mij vergund hier de n. m. b. m. bestaande nadeelen van het systeem naar voren te brengen en te probeeren deze uit den weg te ruimen. In de eerste plaats zou ik dan willen wijzen op eenige, naar mijn meening constructie-fouten, welke den nieuwen schakelaar aankleven, t. w.: a. Om te hooren of een gesprek tusschen 2 posten reeds al of niet geëindigd is, houdt de schakelaar-bediener de loshangende stekker van één der sprekenden tegen de stekkerbus. De construc tie, zooals die is van de ingevoerde schakelaar laat dit echter niet of slechts zeer onvolledig toe. Om n. 1. de verbinding tot stand te brengen tusschen de posten 1 en 3 (zie schema), moet de onder ste stekker van 1 (of 3) losgemaakt worden, benevens de bovenste stekker van 3 (of 1). Deze laatste blijft los hangen en kan ge bruikt worden ter controle, terwijl de losgemaakte stekker van 1 (of 3) geplaatst wordt in de stekkerbus-draadklem van 3 (of 1). Beide stekkerbussen zijn dus nu bezet, zoodat ten behoeve van bovengenoemde controle voor de loshangende stekker van 3 (of 1) geen plaats meer is. Voor de uitvoering van de controle moet dan de loshangende stekker gehouden worden tegen een zich aan den onderkant van de stekkerbus bevindende kleine, moeilijk te bereiken ongeïsoleerde plek, of tegen een uitstekend stuk van de blankgeschuurde kabel, waar deze aan de draadklem verbonden is. Gemakkelijk is in te zien dat deze werkwijze vele bezwaren heeft, welke te ondervangen zijn door het soepele snoer niet geheel los te houden, doch dit met het eene uiteinde vast te verbinden aan de draadklem-stekkerbus, waardoor het aantal stekkers tot de helft wordt teruggebracht, en hetgeen ook een groot voordeel is voor het hieronder ad b. te noemen. 155 Met een Schema.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 53