1. Het toestel van den Regt. Cdt. vervalt en kan dus voor andere verbindingen gebruikt worden of in reserve worden gehouden. 2. In den commandopost van den Bat. Cdt. bevinden zich maxi mum 2 toestellen met bijbehoorend personeel inplaats van 3, hetgeen met het oog op rustig werk aldaar zeker niet van belang ontbloot is. 3. De bediening van de schakelaar wordt eenvoudiger, daar alle aansluitingen op dezelfde wijze tot stand komen, wat de kans op het maken van fouten door den bediener vermindert. 4. In geval de schakelaar bij uitzondering niet in de onmiddellijke nabijheid van den Bat. Cdt. is opgesteld, vervalt ook diens extra toestel bij de schakelaar. 5. Het mondeling overbrengen van verzoek om aansluiting door 2 telefonisten vervalt, alles gaat rechtstreeksch via den schakelaar-bediener. Beschouwt men nu de gevallen bedoeld in de schema's van het I. M. T. 1929 No. 12 volgens het hierboven bedoelde gewijzigde systeem, dus alle aansluitingen van begin af doorverbonden op de draad PQ (zie schema), dan komt men tot de volgende ver schillen: Schema 1Het toestel III van de Regts. Verb. Afd. vervalt. Schema 2: Als bij schema 1. Bovendien blijft de draadklem, waarop volgens het huidige systeem de Bat. Cdt. aangesloten wordt, nu vrij voor een andere verbinding, daar de kabel van den Bat. Cdt. aan eigen klem bevestigd blijft. Schema 3: De toestellen II en IV vervallen. Schema 4: Verandering van aansluiting is overbodig. De Bat. Cdt. kan alle niet in gebruik zijnde toestellen en knop pen voor eigen gebruik aanwenden. Schema 5: Toestel II vervalt. Schema 6, 7, 8, 9, 10: Als schema 1. In het kort zijn dus alle hierboven genoemde voordeelen te bereiken door de volgende eenvoudige wijziging aan te brengen in de tegenwoordige schakelaar, t. w. 1. Aanbrengen van 2 stekkerbussen bij de klemmen A en B. 2. Doorverbinden van deze 2 stekkerbussen op de bussen PQ. 3. Aanbrengen van 2 stukken soepel snoer met stekkers aan de draadklem-stekkerbussen A en B. 4. De andere soepele snoeren met het eene einde vast verbinden aan de draadklem-stekkerbussen. Ook voor de regiments-schakelaar kan bovengenoemd systeem zonder eenige moeite doorgevoerd worden. Het zal hierbij, bij ge bruik van alle aansluitingen, een besparing geven van 3 toestellen. 158

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 58