De oorzaak van dit verschil moeten wij zoeken in de opstelling Van den luchtwaarnemer. De verschillen van zijn positie met die van den grondwaar nemer zijn, uit een oogpunt van optiek beschouwt, tweeërlei. cl. De luchtwaarnemer beschouwt het object in ongeveer ver- ticale richting, de grondwaarnemer doet dit in ongeveer horizontale richting. u tRe 'uc'1^waarnemer is bijna altijd op grooten afstand van het object geplaatst de grondwaarnemer daarentegen zal zich vrijwel steeds nabij het voorwerp moeten bevinden om het te kunnen zieniets dat in sterke mate geldt voor ingravingen en kleine verheffingen. Deze essentieele verschillen in waarnemingsrichting en afstand in het oog houdende, zal men de optische verschijnselen, die daar het allereerst de bedoeling was om zekere regels voor het aanleggen van camouflages af te leiden in het ondervolgende niet geheel systematisch verwerkt zijn, althans voor wat het grootste gedeelte van de behandelde stof betreft in twee groepen kunnen verdeelenF 1. De verschijnselen, die het gevolg zijn van het verschil in de hoeveelheid rechtstreeks teruggekaatst licht, die door het oog (het fotografietoestel) van lucht- en grondwaarnemer van ongeveer horizontaal liggende voorwerpen wordt opgevangen. Bij de verticale waarneming is de indruk van het in opwaartsche richting teruggekaatste licht n. 1. veel sterker dan bij de hori zontale waarneming. 2 De verschijnselen, die worden veroorzaakt door de verschil lende indrukken welke schaduwen maken, al naar mate men op geringen of op grooten afstand is geplaatst. Onder camouflage (als concreet begrip opgevat) verstaat men veelal, zooals bekend zal zijn, alleen het onherkenbaar maken van voorwerpenmaskeeren beoogt het onzichtbaar maken van voorwerpen en streeft dus oogenschijnlijk een geheel ander doel na -- daar echter de gebruikte maskers meestal als zoo danig onherkenbaar moeten worden gemaakt, gaan de beide begrippen in elkaar over. De beeldindruk, dien het oog ontvangt van een voorwerp, wordt gevormd door het waarnemen van den vorm en de kleur fotografie legt den vorm vast; kleurindrukken worden weliswaar slechts bij benadering weergegeven door een nuanceering van grijs, maar toch is het door het bezigen van bepaalde technische hulpmiddelen mogelijk, om een sterkere differentieëring in de weergave van kleuren en tinten op het gefotografeerde beeld te voorschijn te roepen, dan door het oog in het terrein kan worden waargenomen. 107 VORM EN KLEUR.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 5