Duidelijk zijn de tafels waarop de bankschroeven, waarin de werkstukken voor de makkelijke bearbeiding worden ingeklemd, op de foto te zien. Aan een tafel staan acht werklieden. De duizend en een artikelen die hier worden aangemaa-t en hersteld zijn alle opgenomen in de prijslijst van de Artillerie, en in die van andere Wapens en diensten, zoodat een opsom ming, een overnemen van een droge reeks artikelen zou worden. De bankwerkerij is na de Zadelmakerij wel de grootste werk plaats van den geheelen A. C. W., niet zoozeer wat het opper vlak betreft, want dan winnen de gieterij, de smederij en de houtwerkplaatsen het, doch het aantal werklieden, dat hier ten arbeid is gesteld wordt door geen andere werkplaats, behalve dan de Zadelmakerij, overtroffen 150 werkkrachten vinden hier emplooi. Behalve, zooals ik reeds aangaf, de lasscherij behoort ook de plaatwerkerij en de harderij tot het ressort van deze werkplaats. Een gedeelte van dit intensieve bedrijf wil ik U niet onthou den. Het is de aanmaak van lettersloten voor de geldkisten bij het Leger in gebruik. Waar vroeger een geldkist gesloten was met twee sleutels en dus de veiligheid van het inwendige van de kist niet voldoende was gewaarborgd, werd aan den A. C. W. opgedragen een af doende geheime sluiting voor deze kisten te vervaardigen. Het sleutelgat wordt nu afgesloten en is alleen te bereiken na het in juiste combinatie stellen van de drie messingen schijven, die elk van een veertigtal teekeras zijn voorzien. Eerst als de combinatie klopt kan een schuif worden weggeschoven en de sleutel in het sleutelgat worden gestoken. Het aantal combinatie's is ongeveer 14000 en kan naar eigen goedvinden worden ingesteld en naar willekeur worden veranderd. Het is dus practisch onmogelijk, om, nadat de schuif voor het sleutelgat is geschoven en de schijven zijn gedraaid, dat een bij toeval de juiste combinatie te treffen. In totaal worden 928 kisten van deze sluitingen voorzien. Op afbeelding 30 ziet ge de lettersloten in bewerking en aan gebracht op de geldkisten. Het geheel wordt met een deksel gesloten, welke wordt geperst door de Projectielfabriek. Ook voor de Intendance levert deze werkplaats veel af; hetzij voor nieuwen aanmaak dan wel voor herstellingen. De theeketels, kookketels enz. worden gezet in de plaatwerkerij, gelascht in de lasscherijde beslagdeelen worden in de bankwerkerij aange maakt, waarna het geheel tot ketel wordt geklonken. De nieuw model kribben worden jaarlijks in groote getale afgeleverd, waarbij het hoofdwerk in de bankwerkerij wordt uit gevoerd. We stappen nu voorbij al die nijvere handwerkslieden en gaan de lasscherij binnen. Deze onderafdeeling is gesplitst in het voorste, 160

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 60