autogene gedeelte en het achterste, geheel afgeschoten oppervlak, bestemd voor het electrisch lasschen. Hierachter komt de ruimte voor het machinale gedeelte van de electrische lasscherij. Het lasschen neemt in de hedendaagsche industrie een zeer voorname plaats in en het zou m. i. geen overbodige luxe zijn als elk werktuigkundig ingenieur op de hoogte was van auto geen, zoowel als van electrisch lasschen, zoodat bij de beoordeeling van een werkstuk niet geheel op de ervaring en het oordeel van den baas behoeft te worden afgegaan. Wat is lasschen In verband met het vorenstaande wil ik trachten in het volgende een populair inzicht te geven in het autogeen en electrisch lasschen. Het is wel een der meest belangrijke uitvindingen om door middel van acetyleen en zuurstof te lasschen en middels zuurstof te snijden en te boren. Deze wijze van lasschen duidt men aan met den naam autogeen lasschen. Het woord autogeen is samengesteld uit twee deelen, n.l. auto en geen. Auto beteekent „vanzelf", „zonder toevoeging van vreemde hulp" en geen (latijn) wil zeggen samenvoegen of samenstellen. Dus zonder toevoeging van pasta of soldeermiddelen, zonder hame ren of diuk, worden eenvoudig twee stukken metaal tegen elkaar gelegd; men brengt beide door een vlam tot smelting en zij voegen zich vanzelf tot een geheel. Natuurlijk ontstaat ter plaatse, waar het materiaal samenhecht, een iets dunnere plek dan het oorspronkelijke materiaal, maar dit kan bijgevuld worden, gelijktijdig met het tot vloeien brengen van het aaneen te voegen materiaal. De vlam van acetyleen-zuur- stof heeft een temperatuur van ongeveer 4000°. Het autogeen lasschen, mijne lezers, berust op wetenschappelijke grondslagen. Alleen met Uw handen kunt ge het niet, er is ook nadenken en groote oplettendheid en verstand voor noodig. Bij het lasschen worden dus samengemengd, acetyleen en zuur stof, die dan beide stroomen uit een pijp, de brander, Op de afbeelding die een overzicht geeft van de autogene lasscherij, zijn de verschillende branders duidelijk waar te nemen De beide rechtsche menschen zijn bezig met het lasschen van een bank schroef en een ketel. De daarop volgende van rechts, is aan het snijden, terwijl de linksche man een reduceerventiel naziet. Nadat deze foto genomen is, zijn enkele wijzigingen aangebracht. Primo staan de menschen niet meer om een gemeenschappelijke tafel, doch hebben de zes lasschers ieder hun eigen kleine tafel, waar achter zij zitten. Ook is het gebruik van flesschen zuurstof ten stre igste verbodeneen centrale leiding onder ongeveer 4 atm. druk voert de zuurstof van het centrale zuurstofmagazijn, door de geheeie lasscherij. leder lasscher kan door zijn reduceerventiel aftappen van deze leiding, onder de benoodigde werkdruk. Voor veiligheid, is be- 161

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 61