ratuur zijn uitgebreide gegevens over de verschillende systemen van toestellen, voor bereiding van acetyleengas. Een zeer goed Hollandsch werk hierover isHet autogeen lasschen van Hueff, Amsterdam, waarin, toegelicht door vele figuren den lezer een goed inzicht wordt gegeven van alles be treffende het autogeen lasschen. De zuurstof wordt bij den A. C. W. aangevoerd in flesschen, d w. z. ijzeren zuurstofcylinders. De druk in deze cylinders bedraagt 150 atm. en wordt tot werkdruk, dat is 0,8 tot 4 atm. en eventueel hooger, gereduceerd door een op de flesch geplaatst reduceerventiel. De werkdruk is afhankelijk van de dikte van het materiaal en van de wijze van bewerken, snijden of lasschen. Zonder gevaren is het gebruik van acetyleengas niet, alhoewel bij goede controle op de gebruikte toestellen en gereedschappen, en bij doelmatig, vakkundig onderhoud, de kans op ongelukken zeer gering is. Als regel zijn de voorkomende verwondingen en doodelijke gevallen aan onvoorzichtigheid van den werkman zelf te wijten. Een bezoek aan het Veiligheidsmuseum te Am sterdam zal U overtuigen dat onvoorzichtigheid in de fabriek, de grootste ellende met zich medesleept. Ik zou een ieder die daar toe in de gelegenheid is ten sterkste willen aanraden dit museum te bezoeken, en indien mogelijk de voordrachten, door deze in stelling gehouden bij te wonen. Waarom heeft men dit nog niet in Indië? Zou het geen aan beveling verdienen de hier arbeidende krachten, zoowel intellec- tueele als anderen eens in kennis te brengen met de gevaren die tijdens de werkzaamheden den werkman belagen, en de middelen die daartegen moeten worden genomen om het aantal ongelukken tot een minimum te beperken? Waarom worden geen voordrachten zooals in het moederland gehouden Weten wij hier alles Ik ben van meening dat het hoog tijd is dat ook Indië beschikt over een veiligheidsmuseum en de werklieden en werkgevers door voordrachten op de hoogte worden gesteld van de dagelijks op hen loerende gevaren. Er wordt hier in Indië veel te weinig aan veiligheid gedaan. Ik zal op deze materie in het kort te rugkomen bij het laatste hoofdstuk, bevattende enkele persoonlijke aanteekeningen. Om terug te komen op het gevaar van acetyleengas, geef ik aan dat een mengsel van 10 °/o acetyleen en lucht hevig explosief is. Daarom moeten de gashouders buiten de werkplaats worden geplaatst, opdat bij het aanwezig zijn van een kleine lek in de werkplaats geen explosie kan plaats vinden. Voor het terugslaan van de vlam, wordt de werkman beveiligd door een waterslot. 163-

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 63