Ook het aanwenden van zuurstof in flesschen in de fabriek is niet onschuldig. Toch werd (ik weet niet of dit nog het geval is) drie jaren geleden in een onzer grootste Hollandsche machine fabrieken, deze wijze van zuurstoftoevoer nog toegepast, alhoewel het reeds was voorgekomen dat de kop van een der cylinders met reduceerventiel was afgeslagen. Ik vermeen dat in Holland deze wijze van zuurstofaanwending is toegelaten. In het Polytechnisch Weekblad van eenige jaren geleden was een statistiek opgenomen van het aantal ongelukken veroorzaakt door het gebruik van acetyleen en zuurstof, waarbij verschillende gevallen met doodelijken afloop. Ook de A. C. W. is hiervoor niet gespaard. Aan het aanleggen van een leiding voor acetyleen en een voor zuurstof zijn hooge kosten verbonden, die de meeste fabrieken zoolang mogelijk uitstellen. De zuurstofcentrale bij den A. C. W. is buiten de werkplaats in een afzonderlijk gebouwtje ondergebracht. Er is plaats voor 12 flesschen, elk voorzien van een reduceerventiel. De flesschen zijn geheel in den grond ingelaten. Alle flesschen zijn aangesloten op een 5" leiding die naar de fabriek gaat. Het aantal aange slagen flesschen is afhankelijk van het verbruik in de lasscherij. In de leiding heerscht een druk van 4 tot 5 atm welke druk voldoende is om alle voorkomende werkzaamheden te verrichten. Het snijden met zuurstof en acetyleen, berust op het plaatselijk verhitten van het te snijden materiaal door de vlam, en zoodra het begint te gloeien (roodgloeiend) wordt de acetyleentoevoer nagenoeg stopgezet en verbrandt het materiaal met behulp van de toestroomende zuurstof. Voor dit werk worden speciale snijbranders gebruikt (hoewel klein werk ook met een gewone brander kan gebeuren). Aan deze branders is een wagentje bevestigd om het snijden langs elke gewilde lijn mogelijk te maken. Verschillende profielen, die niet wegens te groote plaatdikte, op de schabloneermachine kunnen worden afgewerkt, worden dagelijks bij den A. C. W. uitgesneden. Het gaat zeer snel en kost niet veel. Wel brengt het eenig materiaalverlies met zich mede, maar dit neemt men graag mede in den koop, als het werk vlot verloopt. Bij den A. C. W. worden alle materialen gelascht, die laschbaar zijn. Voor het afgeleverde laschwerk wordt de volle garantie gegeven. Niet alle materialen zijn even makkelijk te lasschen, terwijl weer ieder materiaal zijn eigen toevoegmateriaal heeft. Het eenvoudigst is smeedijzer te lasschen, daarna staal, waarop dan volgt gietijzer. Smeedbaar gietijzer vereischt nog meerdere handigheid. Rood en geel koper, aluminium en brons zijn ma terialen die zeer geoefende lasschers vragen. .164

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 64