Voor het lasschen van de schilden van de kanonnen, geef ik de voorkeur aan het electrisch lasschen, omdat het scheuren van de lasch, bij autogeen lasschen zeer moeilijk is te voorkomen. Voor het autogeen oplasschen van staal, iets wat in elke fabriek herhaaldelijk voorkomt gebruikt de A. C. W. twee soorten lasch- draad, n.l. het vanadiumdraad en het nikkeldraad. Het gebruik is afhankelijk van de harding na den lasch, t. w. of inzet-harding al dan niet moet worden toegepast. Deze draad wordt geleverd door Hoek's Zuurstoffabriek te Tandjosng-Priok. Gietijzeren voorwerpen vragen veelal groote voorzieningen, om dat het gietstuk niet vrij is van gietspanningen, die bij verwar ming en de daarop te volgen afkoeling, noodlottig voor het werkstuk kunnen zijn. Voorwarmen is, bij eenigszins groote werkstukken, altijd noodig. Bij het lasschen wordt een laschpoeder gebruikt, dat dient, om de gevormde slak dun vloeibaar te maken en het onderliggende materiaal te behoeden voor oxydatie. De slak moet uit de lasch gedreven worden, want ook deze verontreiniging gaat ten koste van de sterkte. Behoeft het nu nog betoog dat een lasscherij onontbeerlijk is in een groot bedrijf? Breken van metalen artikelen, slijtages, gietgallen in gegoten voorwerpen, gescheurde stukken, enz. niets is te erg voor de lasscherij, zij herstelt alles zonder dat na de herstelling nog te zien is of te ondervinden dat het voorwerp gelascht is. Gaat eens na, groote gietstukken die afgekeurd moeten worden, omdat zij gietgallen vertoonen. Welke bedragen aan vormloon en giet- kosten hebben zij niet verslonden Afkeuren is niet noodig, zij worden door de lasscherij als nieuw afgeleverd. Afbeelding 32 stelt voor een gedeelte van een wegwals. Een nieuw gegoten stuk zou ongeveer f 400,— kosten. De kop was in vijf stukken gebroken en is op fraaie wijze gelascht voorden prijs van f 75.Dit is niet autogeen uitgevoerd, doch electrisch en wel omdat in dit geval de kans groot was dat bij autogeen lasschen het werkstuk zooal niet gebroken, dan toch vol scheuren zou zijn gekomen en totaal onbruikbaar geworden. We stappen nu af van het autogeen lasschen en gaan naar het gedeelte waar electrisch wordt gelascht. Foto 32 heeft U er reeds binnen gevoerd en ge ziet twee lasschers bezig het groote stuk onderhanden te nemen. Door het sterke licht van den boog heeft de foto het fantastisch karakter gekregen. Het electrisch lasschen beoogt geheel hetzelfde als het auto geen lasschen. Het was reeds in 1887 bekend en werd toegepast door Bernados. Het is dus geen nieuwtje. Nadien heeft Zerener gepoogd ver betering te brengen in de bestaande methode. Kort hierop kwam 165

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 65