een tweede uitvoering van Bernados, waarna Slavianoff de eene pool van de stroombron aan het werkstuk verbond en de andere pool aansloot aan een ijzeren staafje, welk staafje door het af smelten druppels vloeibaar metaal deed loopen op de laschplaats. Volgens de werkwijze van Slavianoff kon alle laschwerk worden uitgevoerd, zooals het lasschen van gietijzer, plaatijzer, gietstaal, smeedstukken, enz Men krijgt een volmaakte verbinding van het metaal in de laschplaats, terwijl het voordeel is, dat de lasch niet broos wordt, daar in de electrische lichtboog geen vrije koolstof aanwezig is. Eerst kortelings is men er toe overgegaan, om electrisch ge- laschte onderdeelen in den machinebouw te gebruiken Werkspoor o. a. lascht de trekstangen van zijn scheepsmotoren electrisch, terwijl zelfs groot gietwerk, als vliegwielen tegenwoordig electrisch worden gelascht. Zelfs ketels, worden op deze wijze geconstrueerd. Bij den A. C. W. wordt van het electrisch lasschen een ruim gebruik gemaakt. Gescheurde affuiten, die voorheen, op afdoende wijze werden versterkt, tenkoste van het totaal gewicht, schilden, die met ver dubbelingsplaten werden afgeleverd, waardoor zij zeker niet: lichter werden, dit alles wordt nu electrisch gelascht en zonder eenig nadeel voor het gebruik Bij het electrisch lasschen wordt de warmte ontwikkeld door den electrischen vlamboog, benut voor het smelten van het me taal van het werkstuk en het toegevoegd materiaal. Het groote voordeel is hierbij dat de warmte gelocaliseerd blijft, en zich niet uitbreidt over een groot gedeelte van het werkstuk, zooals wel het geval is bij het autogene lasschen. Hierdoor treden niet die spanningen op die het scheuren na het lasschen in de hand werken. Ook de vele ongelukken die aan het gebruik van acetyleen en. zuurstof kleven, zijn hier uitgesloten. De lage spanning laat toe, dat men de electrode met beide handen kan aanvatten, zonder angst voor verwonding. De electroden zijn staafjes die in een houder worden geplaatst en verbonden zijn met de eene pool, terwijl het werkstuk aan gesloten is op de andere. Brengt men nu beide polen dicht bij elkaar, dan trekt men den boog, die de electroden doet afsmelten en samenvoegen met het gesmolten metaal van het werkstuk Deze laschstaafjes worden onderscheiden in blanke, gedom pelde en bekleede electroden. De blanke staafjes hebben het voordeel geen slak te vormen, doch het nadeel dat het toegevoegde materiaal kan oxydeeren. De bekleede electroden bedekken de lasch met een laag slak, die oxydatie voorkomt, doch na het lasschen van een. 166

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 66