nieuwe laag zorgvuldig moet worden verwijderd, daar anders verontreiniging van de lasch het gevolg zou zijn. De gedompelde electroden geven weinig slak en houden het midden tusschen de blanke en bekleede. De Quasie Arc Company Limited is een der meest bekende leveranciers van laschmateriaal. In verband met de gebruikte toestellen worden bij den ACW. de electroden van de Transformatoren Fabriek Willem Smit te Nijmegen gebruikt, waarvan de resultaten schitterend zijn. Het lasschen kan geschieden met gelijkstroom, waarbij dan de netstroom wordt omgezet in gelijkstroom, middels een omvormer, en met wisselstroom, waartoe meestal zeer dure agregaten worden gebruikt. Bij den A. C. W. zijn in gebruik een gelijkstroomaparaat en twee transformatoren welke onmiddellijk op het net zijn aan te sluiten. Het groote voordeel van deze laatste is dat zij in ver gelijking met de agregaten zeer goedkoop zijn. Wij hebben de z.g.n. LTl en LT2. De boog die getrokken wordt heeft vanzelfsprekend invloed op den lasch. 167 De LTl is een éénphase luchttransformator. De primaire of hoogspan- ningsziide (de zijde waarop wordt aangesloten) heeft een wikkeling geschikt om spannngen van 380 V. en 220 V. op te nemen. Die bij den A C W in gebruik, is speciaal geschikt om 500 V. op te nemen en te transformeeren tot 60 V., terwijl dan de nullastspanning 85 V. kan be dragen. Deze wikkeling ligt op een poot. De secundaire of laagspan- ningszijde ligt over beide pooten verdeeld. In het midden bevindt zich een los verstelbaar juk, waarmede het electrische veld is te regelen. Bij nullast gaat er door het losse juk geen veld, bij lasschen wel. Draaien we het juk naar boven, dus tusschen de vaste jukken uit, dan kan het veld niet meer geheel door het losse juk gaan en wordt gedwongen door de vaste kernen en jukken zijn weg te nemen. Dit dwingen van het veld veroorzaakt hooger of lager stroom. Met het verstellen van het juk kan een stroomsprong worden verkre gen van 100-120 Ampère De laagspanningswikkeling is zoodanig ge schakeld dat een gedeelte 80-200 Ampère geeft door het verstellen van het juk en een ander gedeelte 30 120 Ampère. Deze beide meetbereiken worden verkregen door een aftakking in de wikkeling. De LT2 is een olietransformator met stoomsprong van 45-150 Ampère. Beide transformatoren zijn middels een wagentje verplaatsbaar, bij de LTl aan den transformator gebouwd, bij de LT2 een los gestel. Het is dus mogelijk om overal in de fabriek, waar een netaansluiting is, de transformatoren te gebruiken, zoodat bij zware stukken dure transport kosten kunnen worden bespaard. In de afbeeldingen 33 en 34 zijn met toestemming van de Transformatorenfabriek Willem Smit respectievelijk de LTl en LT2 afgebeeld. Voor Indië worden de transformatoren van een extra ventilatie en koeling voorzien. Beide toestellen zijn reeds meer dan een jaar in gebruik en voldoen in alle opzichten schitterend. Niet alleen wat hun handelbaarheid en werken aangaat, doch de prijs is bui tengewoon laag. De LT.l kost f650 en de LT2 f 450. Ook de electroden worden van deze fabriek betrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 73