Nog even staan we stil bij de puntlasch, de stomplasch en naadlaschmachine. Deze machines vindt ge in extenso beschreven in het werkje over electrisch lasschen van Drukker, in de Polytech nische Bibliotheek. Op de stomplaschmachine worden kettingen vervaardigd, waar bij de schakels zonder toevoeging van ander materiaal aaneen worden gevoegd. Op afbeelding 36 is de stomplaschmachine weergegeven. Het is een kleine machine,, doch zij voldoet zeer goed voor het werk bij den A. C. W. Zij heeft een vrij groote capaciteit, terwijl de bediening uiterst eenvoudig is. Kleine katjongs die 0.40 per dag verdienen kunnen met succes het toestel bedienen. De schalmen worden ingeklemd en de einden naar elkaar toege drukt. Deze beginnen te gloeien en daarna te vloeien, waarna zij onder den lichten druk zich blijvend hechten. Een volgende schalm wordt ingezet, is reeds ingehaakt in de voorgaande en wordt op geheel dezelfde wijze behandeld. Aldus doorgaande kunnen ket tingen van elke gewilde lengte worden aangemaakt. 172 metaallaag door het krimpen van het werkstuk los springt. Zelfs kan, als een goede samenvloeiing van beide metalen heeft plaats gehad, de krimpspanning zoo groot worden, dat ergens anders in het werkstuk scheu ren ontstaan. Daarom moeten groote werkstukken, indien mogelijk eerst tot rood gloeihitte worden voorverwarmd. Indien dit niet mogelijk is dan moet de lasch bij zeer kleine gedeelten worden gelegd, die dan steeds volop gelegenheid krijgen af te koelen. Een fout die nogal veel gemaakt wordt is, dat bij het lasschen van grijs gietijzer met behulp van tapeinden te veel en te dikke lagen wor den gelegd, waardoor de kans op afspringen vermeerderd wordt. De groote trekvastheid van staal maakt dat met dunne lagen goede resultaten worden bereikt, zonder dat de sterkte van de lasch hieronder te lijden heeft, en de kans op afspringen wordt dan zooveel mogelijk ^Indien niet zeer afdoende is geconstateerd, dat een goed samenvloeien der metalen van werkstuk en electrode plaats heeft, ergo het werkstuk geen grijs gietijzer is, moet met het V-vormig inslijpen voorzichtig om gesprongen worden. Ook hier verdient het lasschen met een dunne laag aanbeveling. Het electrode materiaal. Er wordt in het algemeen gestreefd naar een gelijke samenstelling van electrode en werkstuk. Dit is niet altijd te bereiken, daar dan het aantal soorten electroden zeer groot zou moeten zijn. Dit streven heeft echter tot de volgende overwegingen geleid le. een hoog koolstofgehalte in de electroden om het verlies van kool stof door de sterke verhitting aan te vullen en het vormen van goed gietijzer te bevorderen. 2e. een hoog siliclumgehalte, eveneens ter aanvulling van het Si-gehalte dat door de hitte verbrandt en tevens ter bevordering van grafietijzer. 3e. een laag zwavel- en fosfor gehalte, daar dan de vloeibaarheid niet wordt tegengewerkt. 4e. een laag mangaangehaltedaar anders de vorming van grafietijzer wordt tegengegaan. Vaak kunnen gewone zachte electroden goede diensten bewijzen, ais het koolstofgehalte maar hoog is. Ge zijt nu volleerde lasschers

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 78