De tweede machine is de puntlaschmachine, die op afdeelding 37 is te vinden. Met puntlasschen wordt bedoeld, zooals uit den naam reeds blijkt, plaatselijk te lasschen.Vandaar dat deze wijze van verbinden uiterst geschikt is om een licht klinkverband te ver vangen. Bij het puntlasschen worden de te verbinden platen tus- schen twee spitse roodkoperen laschpolen gebracht. Door het in trappen van een voetpedaal worden nu de polen naar elkaar ge bracht en met kracht op beide platen gedrukt, en daar plaat selijk het contact verkregen. De groote laschstroom, die door deze contactpunten gaat, verhit deze op laschhitte, waarna, door verder doortrappen van het pe daal het vloeiende materiaal hecht aaneengelascht wordt. Door het pedaal los te laten wordt de normale rustperiode weer verkregen, en kan een nieuw punt worden ondergebracht. Het Iasschen gaat zeer snel. Voor dunne platen is slechts een onderdeel van een secunde noodig. De roodkoperen polen zijn door water gekoeld. Ten slotte nog de naadlaschmachine. De te Iasschen platen, die nu over een geheele naad aaneen moeten sluiten, worden tusschen twee rollen doorgevoerd; feitelijk wordt dus hetzelfde principe toegepast als bij de puntlaschmachine, alleen zijn hier de punten verdeeld over den geheelen omtrek van de rollen, zoodat een aaneengesloten reeks van punten wordt ver kregen, en aldus een naad gevormd. Op deze machine worden alle ketels voor het Leger gelascht, terwijl niet alleen de langsnaad wordt uitgevoerd, doch ook de bodem wordt ingelascht. De machines zijn alle van de firma Siemens Schukert en leveren de beste uitkomsten. Zij zijn bedrijfszeker en leveren het werk 10 15 maal zoo goedkoop af dan bij de autogeen-methode, terwijl bovendien het werk veel mooier is. Bij de naadlaschmachine moet altijd overlapt worden gelascht, daar het stomp tegen elkan der leggen niet mogelijk is. Een bezwaar is dit bij het Iasschen van kookketels, theeketels, enz. niet. De in de lasscherij opgestelde electrische gloei-, hardings- en moffeloven werkt schitterend en heeft de aan deze soort ovens ver bonden groote voordeelen, n.I. nauwkeurige regelbaarheid van .de temperatuur en het ontbreken van verbrandingsgassen, die de kwaliteit van het werkstuk kunnen beïnvloeden. Bij de bankwerkerij zijn nog mede ondergebracht de plaatwer kerij en de harderij. In de eerste werkplaats, die buiten het gebouw van de bank werkerij is gelegen, daar het ketelwerk een oorverdoovend geraas met zich bracht, wordt al het plaatwerk verricht, dikker dan 1 mm. Het dunnere werk wordt uitgevoerd in de blikslagerij. Op de afbeelding 38, ziet ge een partij ketels welke zoo juist is gereed gekomen. De theeketels, de kookketels, die in drie 173

Indisch Militair Tijdschrift | 1930 | | pagina 79